Maliník černý: Vše, co musíte vědět o jeho pěstování

Maliník černý

Maliník černý je známý také jako Black jewell čili černý klenot. Jedná se o odrůdu s temně červenými až černými plody. Chutnají stejně, jako klasické maliny. Výhodou této odrůdy je vysoká odolnost vůči běžným chorobám. Maliník černý obvykle dorůstá výšky asi 4 metry, výhonky jsou pokryté trny. Původem pochází ze Severní Ameriky. Když maliník kvete, je to krásná podívaná. Plody se objevují na přelomu července a srpna.

Maliník černý a jeho výsadba

Zvolením správného stanoviště můžete předejít mnohým problémům při pěstování. Výsadbu provádíme brzy na jaře nebo naopak na podzim, aby se dobře uchytili. Volíme slunečná místa, pokud možno daleko od jiných druhů ovoce a zeleniny, aby nedocházelo k přenášení chorob. Před výsadbou je dobré přimíchat do půdy kompost. Jednotlivé rostliny vysaďte s rozestupem asi 1 metr. Při výsadbě je dobré použít nějakou formu podpěry, jako je například pergola, tyče nebo mříže. Půda je ideální úrodná s mírně kyselým pH.

Péče o maliník černý

Pěstování není příliš náročné. Pár pravidel ale existuje. Maliník černý má pevný kořenový systém, který je ale poněkud mělký. Proto bude nutné rostlinu přihnojovat (nedostane se k živinám, které jsou ukryté hluboko v půdě). Použít můžete hnojiva, která jsou určená pro produkci plodů. Vzhledem k mělkým kořenům bude zapotřebí také pravidelná zálivka, zejména v horkém létě. Čas od času kontrolujte listy rostliny, abyste odhalili případné škůdce a choroby včas.

Maliník černý

Černé maliny: Foto Pixabay

Řez maliníku

Správný růst, bohatou úrodu a dobrý stav své rostliny můžete podpořit pravidelným řezem. První řez provádím na konci jara, kdy odstraníme přerostlé výhony. Loňský růst zkraťte asi o jeden až dva metry. Tím podpoříte růst nových výhonů a zvýšení úrody v následujícím roce. Druhý řez provádíme po odplození. Dvouleté výhony a nejslabší větve ořežeme tak, aby zůstalo asi 6 silných výhonů. Na jaře následujícího roku pak zkraťte loňské výhony na délku asi 30 cm.

Množení maliníku

Množení je poměrně jednoduché. Můžete použít metodu odebírání řízků nebo ještě jednodušší způsob: dvouleté výhony ohněte k zemi, zasypte je zeminou a zajistěte je, aby se znovu nenarovnaly. Takto upevněné po třech týdnech zakoření. Můžete si všimnout, že začínají rašit. Když se zdá, že jsou dostatečně silné, můžete je odřezat od hlavní rostliny. Takto získáte samostatný nový keř, který je možné znovu zasadit v říjnu nebo brzy na jaře.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/uprawa-czarnej-maliny-oto-co-musisz-wiedziec/

https://kotvicnikovafarma.cz/p/696/cerna-malina-rubus-occidentalis-black-jewelc2b4-rezervace-jaro-2018

Maliník černý: Náhledové foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.