Videotelefony: Nejčastější pojmy a co znamenají

Videotelefon

Přestože se videotelefony staly již běžným sortimentem, nemusí být některé jejich parametry srozumitelné. Rozhodli jsme se některé často používané pojmy u videotelefonů trochu vysvětlit.

Některé kamerové jednotky EMOS mají infračervený přísvit, který není vidět pouhým okem, ale způsobí,  že  na monitoru uvidíte kvalitní obraz i v šeru. IR přísvit se automaticky spouští, vyhodnotí-li panel, že venku klesla intenzita osvětlení. Všechny venkovní kamerové jednotky EMOS mají krytí IP44. To znamená, že jsou určeny pro nekovní použití a jsou odolné proti stříkající vodě ve všech směrech. Samozřejmě by neměly být vystaveny přímému a silnému dešti.

Provedení „antivandal“ u některých kamerových jednotek znamená tvrzený přední kryt nebo dokonce kovovou schránku. Taková kamerová jednotka je pak odolnější proti poškození. Kamerové jednotky typu H1127 mají navíc použity mikro-objektivy, ukryté v malém otvoru předního panelu, takže nejdou nezkušeným okem od obyčejného audiotelefonu rozeznat a nezvaný host tak neví, že je sledován.

Videotelefon

Zdroj obrázku: shop.emos.cz

Občas se ptáte na možnost intercomu, tj. komunikace videotelefonů mezi sebou. U vícepatrových bytových jednotek nebo dvougeneračních domů příjde tato funkce vhod. Intercom má videotelefon v sadě H1009. U všech videotelefonů značky EMOS se můžete kdykoli podívat, co se děje venku stisknutím tlačítka s ikonkou panáčka. U některých videotelefonů se tímto naváže jednostranná komunikace, kdy i slyšíte, co se odehrává venku, ale nezvaní hosté neslyší vás.

Hands free u videotelefonů znamená, že komunikace probíhá přes vestavěný mikrofon a reproduktor. Hovor zahájíte jedním stiskem tlačítka se symbolem telefonního sluchátka.

Možnost nahrávání, které má například videotelefon H1118 a H1119, znamená, že videovrátný má Integrovanou paměť pro záznam návštěv. To se hodí zejména v situacích, že se před vaším vchodem děje něco podezřelého a chcete mít z takové aktivity videozáznam.

V dnešní době je barevný videotelefon standardem a všechny videotelefony EMOS barevné jsou. Černobílé videotelefony nemají tak dobré zobrazovací vlastnosti, proto dejte přednost určitě plnobarevným videotelefonům. Videotelefony EMOS mají nejčastěji velikost 7″, tedy asi 17,8 cm. Pokud preferujete méně nápadnou obrazovku, která nepůsobí rušivě, můžeme Vám nabídnou menší (H1134) model s obrazovkou o úhlopříčce 4,5“.

Na závěr se musíme zmínit o častém omylu. Tím je domněnka, že musíte k videotelefonu použít koaxiální kabel. K propojení vnitřní jednotky (monitoru) videotelefonu od kamerové jednotky se používá datový UTP kabel. Pokud však potřebujete vést kabel dále než 30 metrů, doporučuje se využít raději SYKFY kabel.

Zdroj náhledového obrázku: shop.emos.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.