01_vertical

Vertikální skleník pro bytové pěstování

Ztráta kontaktu s přírodou a zelení, která byla nedílnou součástí života většiny našich předků, je jedním z negativních důsledků hromadného stěhování do městských aglomerací. Nedostatek zeleně ve stále se rozrůstajících městech má navíc i nepříjemné důsledky pro lokální i globální klima. V řadě světových metropolích se proto stále častěji sahá k netradičním řešením a popularitu získávají tzv. vertikální farmy. Ty mají podobu zelených věžáků, podobný princip lze ale s úspěchem využít pro skleníkové pěstování rostlin v bytech. Ano, i v bytě můžete být zase blíže zeleni, a v měřítku větším, než by se mohlo zdát možné.

Skleník v bytě?

I v bytě se snažíme mít zeleň co nevíce nablízku. Ta má většinou podobu květináčů s pokojovými rostlinami. Problémem tohoto řešení je ovšem to, že místo v bytě není nekonečné. Kromě toho není bytové prostředí vhodné pro celou řadu rostlin, nemluvě o tom, že např. zelenina není zrovna tím typem rostlin, který by většina lidí chtěla mít vedle sedací soupravy.

Bytové skleníky, často v podobě vertikálních konstrukcí jsou řešením všech uvedených problémů. Vertikální uspořádání významně zvětší prostor pro pěstování rostlin v bytě. Skleníky také vytvoří pro rostliny stabilní a vhodné prostředí.

02_Vertical

Foto: Pixabay

Bytové skleníky

Bytové skleníky mohou mít podobu malých prosklených krabiček, stejně jako velkých zařízení schopných udržovat stabilní vnitřní prostředí. Skleníky mohou být zcela pasivní, tj. jedná se de-facto pouze o prosklenou vitrínu s otvorem pro větrání. I ta samozřejmě poskytuje rostlinám stabilní prostředí.

Pro pěstování zeleniny nebo v případě, že chcete pěstovat větší množství náročnějších rostlin, je ale na místě uvažovat o moderních, plně automatizovaných sklenících schopných udržovat konstantní teplotu a vlhkost. Bytové skleníky jsou v nabídce velkých značek jako např. LG i menších výrobců.

Kromě toho, že v nich i v bytě můžete pěstovat bazalku, salát, nebo rukolu a mít z nich tak užitek, vertikální bytové skleníky mohou také skvěle vypadat a stát se skvělým designovým doplňkem bytu. Skleník ze zeleninou vypadá v kuchyni opravdu skvěle a takové orchideje zase ozvláštní obývací pokoj.

Náhledové foto: Pixabay

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *