Barvy

Jak barvy v interiéru ovlivňují naši psychiku

Výběr barvy, která bude krýt zdi vašeho pokoje, nemusí být zdaleka tak jednoduchý, jak se může na první pohled zdát. Správný výběr totiž může zkvalitnit váš pobyt doma. Naopak špatný výběr může negativně ovlivnit psychiku a vnímání dané místnosti. Která barva se kam hodí?

Rozdělení barev

Barvy můžeme dělit podle mnoha kritérií, my si však vystačíme se základními dvěma pojmy. Teplé a chladné barvy. Do teplých barev patří odstíny červené či žluté barvy, stejně tak jako odstíny barvy oranžové. Naopak mezi chladné odstíny patří modrá, zelená či fialová. U bílé či šedé barvy, popřípadě černé, záleží na kombinacích s dalšími barvami. Zde vyjmenované teplé barvy vyvolávají v člověku pocity vzrušení a nabití energií. Naopak studené barvy navodí spíše klid, ale může jít také o odtažitost.

Červená barva

Pokud chcete v interiéru využít červenou barvu, vězte, že tato barva dodá místnosti, respektive jejím návštěvníkům pocit vzrušení, energie, někdy možná i roztěkanosti. Vhodná je červená barva, jako doplněk do spíše chladného pokoje. Stejně tak se červená hodí do kuchyně – i jako hlavní barva. Říká se totiž, že červená barva podporuje chuť k jídlu.

Oranžová barva

Oranžová barva je, co se týče použití v místnostech, kontroverzní. Na jednu stranu může vytvořit útulné prostředí a teplé pocity. Místnost dokáže oživit. Dejte si však pozor. Odstín oranžové místnosti by neměl být příliš sytý. V takovém případě by barva v místnosti spíše rušila a nedala by vám oddech. Pro relax je dobrý například meruňkový odstín.

Zelená barva

Další barvou je univerzální zelená. Jde o přírodní barvu, protože ji mám spojenou s lesem, přírodou, rostlinami, životem. Jde tedy o příjemnou a nenásilnou barvu. Hodí se téměř do všech místností. Například pokud ji budete kombinovat s šedou barvou, vytvoříte moderní a zajímavou kombinaci. Na psychiku návštěvníka místnosti působí jen kladně. Uklidňuje a dává pocit zdraví.

Zelená

Foto: Pixabay

Modrá

Poslední barvou, kterou si dnes rozebereme, je modrá. Ta je vysoce uklidňující. Váš organismus zklidní a zpomalí váš metabolismus. Navíc vás udrží déle koncentrované. Proto jde o výbornou volbu pro malování ložnice nebo třeba pracovny.

Náhledové foto: Pixabay

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *