Ventilátory a ochlazovače vzduchu jako alternativa ke klimatizaci

01_ventilator

S přicházejícím létem se řada domácností zamýšlí nad tím, jak v bytě zajistit příjemnou teplotu v době, kdy budou venku ta největší parna. Nabízí se samozřejmě možnost montáže klimatizace, její instalace je ale náročná a v neposlední řadě také nákladná. Existují ale i jiná, jednodušší řešení. Těmi nejklasičtějšími jsou ventilátory a v poslední době také ochlazovače vzduchu.

Ventilátory

Ventilátory i ochlazovače jsou v porovnání s klimatizací o poznání méně komplikovaná zařízení, z toho plyne, že od nich nemůžete čekat stejné výsledky, i tak ale odvedou kus práce. Princip fungování obou zařízení je ale odlišný. Ventilátory neumí vzduch ochladit, pouze ho dokáží rozproudit, i to ale může znamenat rozdíl mezi propocenou sedačkou a příjemným posezením. Ventilátory lze pořídit jako stolní, stojací či stropníVentilátory lze pořídit jako stolní, stojací či stropní. U těch posledně jmenovaných už bude třeba trochu si pohrát s instalací.

Fakt, že ventilátory vzduch neochlazují ale pouze rozpohybují znamená, že jsou vhodnější pro osoby citlivé na změny teplot. Pokud je u vás zapnutí klimatizace často spojeno s následným nachlazením, ventilátor bude jistější volbou.

01_klimatizace2

Foto: Pixabay

Ochlazovače vzduchu

Ochlazovače vzduchu chladí vzduch prostřednictvím chladící vložky. Ale ačkoliv na první pohled připomínají klimatizaci, mají oproti ní řadu omezení a rozhodně nedisponují takovým výkonem. Pokud ale sháníte řešení na oněch několik dní v roce kdy je opravdu horko, svoji roli splní. Výhodou ochlazovačů je snadná instalace, nenáročná údržba, možnost přemístit jej snadno do jiné místnosti a také fakt, že na rozdíl od klimatizace nebo ventilátoru nezpůsobují průvan.

Ochlazovače vzduchu, resp. jejich schopnost snížit teplotu v místnosti, definuje jejich výkon a také objem vnitřní nádržky na vodu. Výkonné ochlazovače zvládnou snížit teplotu v místnosti i o 15-20°C. Při výběru je vhodné zajímat se i o míru jeho hlučnosti, zvláště pokud ho chcete mít zapnutý třeba přes noc.

Některé ochlazovače disponují i funkcí ohřevu a lze je v případě potřeby použít jako topení. Ceny ochlazovačů se pohybují od několika málo stovek za nejzákladnější modely po více než 10 tisíc za výkonné ochlazovací stanice.

Zdroj info: https://www.ireceptar.cz/zdravi/pomocnici-s-letnim-vedrem-ventilatory-ochlazovace-i-klimatizace.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.