Velký přehled únorových prací a úkolů pro zahrádkáře

Únor je jedním z prvních měsíců, kdy postupně začínají zahradní práce. I přes stále nízké teploty již začíná být seznam povinností poměrně dlouhý, takže se vyplatí začít s dostatečným předstihem. Podívejte se, co všechno je potřeba zařídit v únoru na zahradě.

Důkladná příprava půdy

Mezi velmi důležité práce v terénu patří úprava terénu a příprava půdy. Pokud plánujete založení trávníku, můžete si dopředu připravit a urovnat terén ve zvoleném místě. Ovšem s úpravou či dokonce hnojením trávníku to rozhodně nijak nepřehánějte, protože na takové úkoly zbývá ještě dost času později, až bude více teplo. A když nebude země zmrzlá, můžete se pustit do menšího prokypření a provzdušnění, což vám usnadní práci při následné přípravě záhonků.

Pusťte se do předpěstování

V únoru začíná sezóna pro předpěstování, díky kterému můžete ušetřit a získat sazenice speciálních odrůd zeleniny či okrasných rostlin. Včas si proto nakupte kvalitní semínka, vyčleňte si dostatek místa, připravte si substrát a pusťte se do toho. Začněte především časnými druhy zeleniny, jako jsou nejrůznější saláty a podobně. Zároveň je ideální čas pro výsev okrasných květin, jako jsou například petúnie a další. Nezapomeňte i na sestřih pelargonií, aby se do sezóny kvetení krásně rozvětvily.

Pokud máte vlastní sadbové brambory, můžete si je již nechat postupně vydatně naklíčit, aby byla sadba jednodušší a s větší šancí na úspěch.

Foto: Unsplash

Střih a roubování ovocných stromů

V počátcích února se můžete pustit do střihu ovocných stromů, konkrétně především jabloní a hrušní. Prořez se vyplatí provést také v případě rybízů a drobného ovoce, kde je dobré zkrátit větve ještě před samotným narašením. Koncem měsíce, pokud nejsou vyloženě mrazivé teploty, nastává i vhodný čas na roubování. Pusťte se také do kontroly dvouletých rostlin, které byly před mrazy schované pod chvojím. Koncem měsíce však začněte chvojí postupně odebírat, aby rostliny mohly rašit a začaly růst, protože jaro už klepe na dveře.

Zdroj: https://prima-receptar.cz/unor-na-zahrade-je-na-case-pustit-se-do-prace/ a https://www.floranazahrade.cz/co-delat-v-unoru/

Náhledové foto: Unsplash