Velká skla jsou pohromou pro ptáky

Velká okna

Velkoměsta, které jsou v dnešní době plná budov ze skla, jsou velkou hrozbou pro ptáky. Jejich nárazy do prosklených částí budov končí bohužel velmi častými, ale mnohdy současně i zbytečnými, úrazy, většinou smrtelnými. Problém se přitom netýká jen velkých kancelářských budov, ale stále častěji i soukromých domů, jejichž majitelé se rozhodnou pro zakomponování velkých skleněných ploch do výsledné podoby stavby.

Ptáci a jejich zrak

Na úrazy spojené s nárazem do skla jen u nás umírá kolem jednoho milionu ptáků ročně. Nejde o to, že by velké plochy vyplněné skly ptáky lákaly, ale díky svému zraku, který mají ptáci uzpůsobený jinak než my, skla vpředu vůbec nevidí.

Ptáci létají ve výškách velkou rychlostí, a navíc mají oči spíše po stranách hlavy, takže se jejich zrak skutečně ostře upíná pouze do stran. Ani zrcadlový odraz nevyhodnocují jako skutečný, nevidí ho a situaci tak mnohdy vyhodnotí chybně s tím, že mají možnost průletu ve velké rychlosti. Výsledek bývá fatální.

okno

Foto: Pixabay

Jak ptáky ochránit

Ptákům naštěstí lze pomoci a zbystřit by měli nejen stavitelé velkých komplexů, ale i větších rodinných domů s velkými skleněnými plochami. Speciálně upravené sklo oním řešením vhodným pro ochranu ptactva.

Takové sklo by nemělo být dokonale průhledné, a současně by nemělo odrážet stíny, barvy a vytvářet příliš jasné odrazy světel. Existuje dokonce i certifikace skla v oblasti ochrany ptactva. Poskytuje jí například americká asociace American Bird Conservancy.

Právě ve Spojených státech je důraz na ochranu ptactva poměrně silný. I u nás by ale měla být každá stavba nebo rekonstrukce realizována s vědomím toho, že způsob stavby rozhodne o osudu ptactva. Pokud nechcete přímo investovat do specializovaného skla, možné je na sklo vyrýt nějaký motiv, který by ptáky varoval před fatálním nárazem přímo na sklo.

Zdroj informací: https://www.living.cz/miliarda-ptaku-rocne-uhyne-narazem-skla-ochranit/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.