Jak připravit květinovou louku jako efektní dekoraci i pomoc přírodě

Chcete si vytvořit záhon plný krásných květů, u kterého nebudete muset složitou údržbu? V takovém případě je nejlepší volbou právě květinová louka. Stačí si vybrat vhodnou směs semen, připravit pozemek a pustit se do vysévání. Během roku sice taková květinová louka nějakou péči potřebuje, ale jde o minimum práce.

Připravte vhodný pozemek

Pokud chcete klasický trávník vyměnit za krásnou květinovou louku, žádá si to správnou a poměrně náročnou přípravu. Jedná se však víceméně o nejtěžší bod z celého pěstování. Půdu je potřeba prokypřit a ideálně přidat porci humusu či univerzálního hnojiva. S hnojením to ale nepřehánějte, ať nepodporujete růst plevele. Ideální bude, když si půdu připravíte v podzimních měsících, necháte přes zimu odpočinout a na jaře se pustíte do výsevu květinové louky.

Výběr správné luční směsi

Dalším krokem je výběr správné květinové směsi. Tady máte k dispozici opravdu široké množství různých variant. Protože jde o záhon na zahradě, můžete si víceméně vybrat takovou směs, která se vám líbí a která bude prospívat na zvoleném stanovišti. Některé směsi bývají i barevně laděné, aby kvetení bylo opravdu krásné.

Než převládne luční kvítí, budete muset odstraňovat plevely

Aby mohla květinová louka dostatečně prosperovat, musíte lučnímu kvítí trochu pomoci. Protože na uvolněném pozemku s prokypřenou zeminou vznikají ideální podmínky i pro celou řadu plevelů. Důležité je tak jejich včasné odstranění, aby nedocházelo ke konkurenci pro rostliny z připravené směsi. V rámci podpoření konkurenceschopnosti vysetých rostlin dbejte také na správný výsev, který by měl být dostatečně hustý. Konkrétní údaj záleží podle zvolené směsi a měl by být vždy dostupný u balení.

Foto: Pixabay

Kosení v letních měsících po odkvětu

V rámci pravidelné údržby květinové louky je dobré alespoň jednou za rok porost posekat. Typicky jde o chvíli po odkvětu, což připadá na jarní měsíce, jako jsou červenec či konec června. Jakmile rostliny posekáte, nechte je alespoň pár dní ležet na místě, aby se uvolnila semena, což vám pomůže s udržováním hustoty okrasného porostu. Druhé sečení připadá na podzimní měsíce. A opět opakujte stejný postup, aby se do země uvolnilo co nejvíce semen.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-vysit-kvetinovou-louku-a-pro-koho-je-dobrym-resenim-30700.html

Náhledové foto: Pixabay