Věčný boj zahrádkářů s krtkem

krtek

Vyhnat krtka ze zahrady není jednoduchý úkol ani pro zkušeného zahrádkáře. Krtka na zahradě je však lépe zlikvidovat hned. Nadělá totiž spoustu paseky tam, kde je bohatá úroda, a navíc požírá i hmyz a drobné živočichy, kteří jsou pro vaši půdu užiteční. Požírá hlavně larvy, housenky, žížaly apod. Nadělá také spoustu hromádek a vytrhává rostliny ze země. Díky tomu zpřetrhá vazby kořenů rostlin natolik, že mnoho rostlin po čase uhyne. Krtek dokáže být zkrátka velký kazisvět. Jak se jej zbavit šetrně a ekologicky?

Krtek má rád svůj klid

Na krtka bude platit především hluk, pomůže proto hlasité sečení trávníku a děti, které křičí a dupou. Hlučné činnosti mohou být jakousi prevencí i před další návštěvou tohoto nezvaného hosta, který neustále ryje půdu na vaší zahradě.

Tam, kde se objeví krtinec, neváhejte do země zarazit PET lahev na kovové tyči. Pomohou také různé větrníky, nebo třeba elektronické plašičky, které vydávají pro krtky nepříjemný, odpudivý zvuk a vibrace.

krtinec

Foto: Pixabay

Co krtek nemusí

Pokud máte psího nebo kočičího kamaráda, nezapomeňte ho pořádně prohnat po vaší zahradě. Krtek se ulekne a zahrabe se hluboko pod zem nejspíš někde jinde.

Pokud už je krtinců skutečně hodně, zasázejte do nich květiny, některé totiž krtci doslova nesnáší. Patří mezi ně například afrikány, česnek zlatožlutý anebo můžete vyzkoušet i některou méně známou rostlinu, například řebčík královský. Řebčík královský je jedovatý, nejvíce jedu je ukryto v cibulkách, hlavně ale silně zapáchá, což vadí nejen krtkům, ale všem hrabošům.

Všechny uvedené způsoby odhánění krtka jsou ekologicky přívětivé, na rozdíl od nejrůznějších chemických postřiků a návnad neohrožují jiné živočichy ani nepoškozuje zahradu jako takovou. V neposlední řadě se jedná o způsoby, které jsou humánní vůči krtkům jako takovým.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/uz-zas-radi-jak-vyhnat-krtka-ze-zahrady-20221128.html

https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-zahrada/302822/7-zpusobu-jak-se-zbavit-krtka.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.