Rady pěstitelů: Jak se starat o vánoční hvězdu, aby dlouho vydržela

Mezi symboly vánočních svátků a tradiční dekorace patří rostlina známá pod názvem vánoční hvězda. Díky svým výrazně červeným listům pod květy totiž vypadá na první pohled velmi krásně a efektně. Ale jak se o takovou vánoční hvězdu starat, aby vám vydržela krásná přes celé svátky? Podívejte se na několik základních rad.

Pozor na chlad a průvan

Vánoční hvězda patří mezi teplomilné druhy, takže pokud ji v obchodě uvidíte ve venkovní části, rozhodně nepůjde o kousek, který by vám bez problémů vydržel několik týdnů až let. Stejně tak je důležité opatrný transport, kdy je dobré rostlinu zabalit, aby k ní nešel přímo mráz. Doma ji umístěte na takové místo, kde neotvíráte okno. Vhodné však není ani místo těsně u radiátoru, protože i kvůli horkému suchému vzduchu by mohly listy dříve opadat. Pozor dejte také na to, že se jedná o jedovatou rostlinu, takže by neměla být v blízkosti malých dětí nebo zvířat.

Dostatek světla a pravidelná opatrná zálivka

Jakmile zvládnete přepravu a vyberete pro vánoční hvězdu vhodné stanoviště, musíte se o ni ještě správně starat. Jedná se o sukulentní rostlinu, což znamená, že je potřeba si dát pozor hlavně na přemokření. Zálivka by měla být víceméně pravidelná, ale střídmá a rostlina nikdy nesmí stát úplně ve vodě či v příliš mokrém substrátu. Stejně tak dbejte na to, aby bylo vybrané místo dostatečně světlé. Podpoříte tím vybarvení jednotlivých listů, které slouží jako dekorace.

Foto: Pixabay

Při správné péči vydrží roky

I když mnoho lidí po sezóně vánoční hvězdu hned vyhodí, rozhodně to není nutné. Dokonce je to škoda, protože při správné péči vám může vydržet roky. Postupně se bude i mírně zvětšovat, takže za čas můžete mít působivý vánoční stromek. Jakmile sezóna skončí, rostlinu seřízněte zhruba na deset centimetrů. Výrazně omezte zálivku a umístěte na chladnější chodbu po přezimování. Pokud péči zvládnete po celý rok, zhruba před vánočními svátky se zase začnou objevovat květy doplněné i výraznými červenými listy.

Zdroj: https://www.semena.cz/blog/41_vanocni-hvezda-jak-se-o-ni-starat-aby-prezila-dele-nez-jen-do-stedreho-dne.html a https://www.prozeny.cz/clanek/jak-se-starat-o-vanocni-hvezdu-aby-dlouho-vydrzela-6977

Náhledové foto: Pixabay