02_sprchovykout

Věčný boj vany proti sprše

Ať již si kupujete byt v právě budované novostavbě nebo se pouštíte do velké rekonstrukce, jedna otázka se objeví vždy – bude v koupelně vana nebo sprchový kout? Mezi těmito dvěma řešeními, resp. jejich příznivci, plane už po desetiletí nesmiřitelný boj o to, které z nich je lepší. Jak už to ale často bývá, jednoznačná a obecně platná odpověď zkrátka neexistuje. Každý jsme z jiného těsta, máme jiné preference, potřeby, požadavky a možnosti. Při posuzování zda si pořídit sprchový kout nebo vanu tak nejde tak o hledání věčné pravdy, ale o nalezení toho nejlepší řešení pro konkrétní případ.

Objektivní parametry: místo, ekonomika, přístupnost

Je zřejmé, že vana je na prostor náročnější, proto pokud disponujete spíše menší koupelnou, bude asi lepší volit sprchový kout, který zabere méně místa. Pohyb v koupelně a přístupnost jednotlivých prvků jsou důležité především v domácnostech, kde žijí senioři nebo obecně lidé, pro které je pohyb z jakéhokoliv důvodu náročnější.

Sprchový kout, zvláště pokud je tzv. bez vaničky, je mnohem lépe přístupný i pro lidi s omezenou schopností pohybu. Sprchový kout lze navíc vybavit madly a výklopným sedátkem, což opět zvyšuje komfort jeho využívání nejen pro seniory.

Třetím objektivním parametrem při výběru hlavního koupelnového prvku je ekonomika provozu. I zde je třeba přičíst bod sprše, u níž je spotřeba vody při efektivním používání v porovnání s vanou asi třetinová.

Mohlo by se tedy zdát, že sprchový kout vychází ze souboje jako jasný vítěz. Objektivní parametry ale nejsou vše.

01_sprchovykout

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Subjektivní parametry

Provozní náklady a zabraná plocha jsou jedna věc, možnost lehnout si do horké vany s knížkou nebo sklenkou vína je ale také zatraceně lákavá. A co teprve možnost využít nejrůznější léčivé či aromatické přípravky do koupele? Pokud máte místa opravdu hodně a pořídíte si velkou vanu, můžete v ní trávit romantické chvíle s partnerem, což zní také velice lákavě.

Vana je mnohem vhodnější pro domácnosti, ve které jsou děti. Děti možnost cákat se ve vaně velmi ocení. Lze dokonce říci, že u malých dětí napomáhá vana k tomu, aby získali kladný vztah k vodě.

Konečné rozhodnutí nebývá snadné, vyplatí se proto věnovat výběru dostatek času a přistoupit k němu opravdu zodpovědně. A v případě, že se skutečně nebudete schopni rozhodnout, pořád je zde možnost využít kombinované řešení typu 2v1.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *