Vlhkost

Jak vyzrát na vlhkost: Matrace, větrání a teplota v hlavních rolích

Zdá se vám, že máte v ložnici hodně vlhký vzduch. Může být, hlavně ve starších domech se to stává doslova tradicí. Přesto je možné na vlhkost vyzrát, a to několika různými způsoby. My se na některé nejznámější podíváme podrobněji v tomto článku.

Kvalitní matrace jako základ

Velmi důležitá je dobrá matrace. Skvěle se přizpůsobí vašemu tělu, lze ji použít i na pevné desce, je vzdušná. Nehodí se ovšem pro manželské dvojmatrace.

A co třeba takové moderní pružinové systémy? V jejich případě se stará o váš komfort taštičková pružina. Každá je samostatná, takže nehrozí přenášení vzruchu na druhou část lůžka. I tady oceníte vzdušnost a pružnost. Nehodí se ovšem pro polohovací rošty.

Nepodceňujte ani další faktory – větrejte nejméně dvakrát denně

A jak se zbavit dalšího významného procenta interiérové vlhkosti? Nebojte se otevřít okno. A to nejlépe ráno a večer. Zkrátka si zvykněte důkladně vyvětrat místo pro odpočinek vždy, když vstanete nebo před ulehnutím. Bude se vám také lépe spát, protože se zvýší podíl kyslíku ve vzduchu, který v noci dýcháte. Výjimkou je samozřejmě inverze, v takových dnech je vhodné větrání v ložnici omezit a posléze zapojit odvlhčovač či ještě lépe čističku vzduchu. Ta si umí s částečkami škodlivin skvěle poradit.

Dbejte i na správnou teplotu

Vlhko v ložnici nebude takovým problém, pokud ji tzv. nepřetopíte. Raději zvolte silnější přikrývku a vytopte místnost na 18 °C nebo ještě méně. Pokud vám prochládají ruce, vezměte si pyžamo či košili s dlouhým rukávem. A máte-li problémy se zády, volte model, sahající minimálně do půli stehen. Jedině tak máte jistotu, že se v noci nevyhrne a zároveň vás spolehlivě zahřeje.

Teplota v ložnici se ovšem může krátce i zvýšit. To platí zejména v případě, že se necítíte dobře, případně s vámi bude spát novorozené miminko. I u něj se vám však postupné otužování vyplatí.

Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

1 komentář

  1. Vlastimil Odpovědět

    Můžete mě prosím poradit, jak snížit vlhkost v bytě když denně 3krát až 5krát větrák,topím na 18stupňů ale z vlhkostí se nemůžu dostat pod 60%?Běžně se pohybuji kolem 70%.Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *