02_kamna

Kamna, co hřejí i bez přikládání

Topení dřevem v kamnech patří stále mezi nejlepší způsoby vyhřívání interiéru v objektech jako jsou chaty a chalupy, ale své využití naleznou např. i v reprezentačních místnostech celoročně obývaných domů. Tím spíše, že moderní technologie umožní provoz kamen prakticky bez obsluhy, s komfortem, který odpovídá 21. století. Na mysli máme samozřejmě kamna peletová. Jaké konkrétní výhody nabízí?

Proč pelety?

Lze říci, že dřevěné pelety (de-facto jde o lisované piliny) koncentrují výhody dřeva coby paliva a současně jej zbavují některých významných nevýhod, které má v podobě klasických polínek. Mezi nejvýznamnější výhody patří fakt, že u pelet odpadá nutnost štípání polínek a jejich přenášení z kůlny nebo jiného místa, kde jsou uskladněny, do místnosti ke kamnům. Neustálé štípání dřeva a nošení krabic s poleny už jistě přimělo nejednoho chalupáře k přemýšlení o výhodnosti tohoto řešení.

Pelety jsou mnohem skladnější, lehčí a odpadá u nich nutnost štípání dříví. Přitom z vlastností dřeva neztrácí nic podstatného. Mají vysokou výhřevnost a až 80 % účinnost. Při jejich spalování vzniká navíc mnohem méně spalin a jejich používání je vysoce ekologické.

01_kamna

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kamna pro 21. století

Palivo ve formě pelet si umí moderní kamna sama dávkovat ze zásobníku (typicky má kapacitu pro pelety až na 3 dny) pomocí šnekového podavače. Odpadá tedy noční vstávání kvůli přikládání. Na trhu jsou dostupná i peletová kamna s výměníkem, který lze připojit např. k ústřednímu topení. Intenzitu topení lze samozřejmě řídit termostatem, který vám umožní vytopit interiér přesně podle vašich potřeb a požadavků.

A aby bylo využití moderních technologií opravdu stoprocentní, na trhu jsou k dostání i kamna ovládaná telefonem. Není tedy žádný problém nechat kamna roztopit ještě předtím, než v pátek odpoledne na chalupu vůbec vyrazíte. Příjezd do vytopeného interiéru je potom o hodně příjemnější, než příjezd do vymrzlých místností. Peletová kamna jsou tak řešením hodným 21. století.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

19 komentářů

 1. Karel Odpovědět

  No , já topím dřevem a zdarma .Nějaké to řezání a štípání beru jako rozcvičku stejně tak jako přinesení dřeva ke kamnům.Ty pelety tam taky nepřiletí samy a navíc je krvavě zaplatím.Neplatím ani vodu , vozím si ji vesele od pramene na vozíčku.Naši VIP v Praze prodali akcie vodáren Japoncům a to je moje odpověď.

  1. kryssa Odpovědět

   Správně, člověk musí stále něco dělat. Já mám tu samou aktivitu a za nic na světě bych ji nevyměnil.

  2. henry Odpovědět

   Voda byla prodána Francouzům.
   Ve firmě PVK nyní získá městem vlastněný podnik Pražská vodohospodářská společnost (PVS) podíl 49 procent. Francouzům za něj zaplatí 1,754 miliardy korun, které si s výhodným úrokem půjčí od města.

 2. Vena Odpovědět

  Proč ne pelety?Vyplatí se vytápět objekty typu školy a větší.(reprezentační místnost mnoho domů nemá),příteli redaktore Strako.

 3. Jiří Černý Odpovědět

  KAMNA, CO HŘEJÍ I BEZ PŘIKLÁDÁNÍ. Když si tohle přečtu, očekávám perpetum mobile.
  Ony se ty pelety do kamen dostávají asi teleportací. Nebo snad automatické přikládání není přikládání?

 4. Jirka Odpovědět

  Jasne,dostal jsem taky nabidku,samozrejmr i s predrazenou montazi a pry by zaridili i dotaci
  Ale nejdriv se musi zaplatit cela cena,potom se tedy nejake penize po case vrati.Takze opet bezurocna pujcka nekomu.
  Starsi 6 let stary litinovy kotel by mi museli znicit,zlikvidovat tedy minimalne v 1/3 jeho zivotnosti.
  Na otazku co v pripade vypadku elektriny byla odpoved,musite mit nahradni zdroj.
  Tedy predpokladam baterie.Dalsi starost navic kazdych par let menit a k tomu neustale revize dle nasich zakonu.
  Revize ktere za nic nezodpovidaji.
  Peletky ze jsou lehci?
  Videl je vubec ten kdo to psal?
  Tak ja budu uklizet les a palit vse venku na hromadach a nakupovat od kamaradu nasich poslancu drahe,za chvili predrazene peletky.
  To je opet PERPETUM MOBILE jako bylo u propagovaneho vytapeni elektrinou.
  Chteli demokracii,tak at je to opravdu demokracie

 5. Miloslav Odpovědět

  Dříví je nejdražší a nejpracnější topení a kotel na pelety ? v něm nespálíte ani letáky a hory odpadů u měst , které nikdo neřeší, jsou jen obraz ekologických kotlů.

 6. František Odpovědět

  „Pelety mají až 80 % účinnost….“ Tak to potom jóóó… Topím peletkama 7 let, ale vždycky se rád z odborného článku přiučím.

 7. Jan Ptáček Odpovědět

  Dobrý den, pane Strako! Panebože, to co napíšete po vás nikdo nekontroluje? Co jste měl na základní škole z fyziky? Jak mohou být peletky lehčí, když potřebujeme do kamen dostat stejnou hmotnost paliva pro srovnatelný výsledek? jak může prosím vznikat mnohem méně spalin, při oxidaci uhlíku vzniká spalin stejně podle rovnice C+O2=CO2 a je jedno, jestli dřevo, nebo peletky. (chemie 8.třída) A prosím, peletky ani dřevo, ani jakékoliv palivo nemohou mít účinnost, mohou mít jen spalné teplo a výhřevnost, účinnost může mít pouze zařízení, ve kterém se spalují. Chápu, že jste nejspíš našel pod stromečkem nějáký dárek od výrobce pelet, nic proti tomu, ale odveďte za to alespoň dobrou práci a uvědomte si, že ne všichni, co to po vás budou číst, jsou stejní hlupáci. Hezký zbytek Vánoc. Ptáček Jan.

 8. Jirka Odpovědět

  Pan redaktor má mlhavé vědomosti o topení. Tak jednoduché to není. A používat různé vynálezy čidel a elektroniky je k ničemu. Bylo by to na delší povídání.

 9. Miroslav Odpovědět

  Přesně jak píše p.Jirka.Pelety jsou z odpadu a pro topení příliš nákladné.Takě jsem uvažoval svá 17 let stará krbová kamna vyměnit za automatická na pelety ale když jsem si vše propočítal – investice do kamen a cenu pelet a kolik bych jich spotřeboval a další věci jak popisuje p.jirka výše jsem se velice rychle probral a raději zakoupil další krbovky s obestavbou a akumulací na kusové dřevo nebo dř.brikety.Takže za mne topit peletami NIKDY!!!!!

 10. Míla Odpovědět

  Vážený pane autore, trochu jsem z oboru a zapoměl jste zdůraznit že regulace teploty v místnosti v případě topení peletovými kamny vyžaduje komletní regulaci spalovacího procesu –
  tj řízení přísunu paliva, odtah atd. Taková kamna si může dovolit jen horních 10000 zvlášť při současné ceně pelet. M

 11. jim Odpovědět

  Zavedeme petrolejky, protoze louce cadi .Vy byste snad chteli topit ekologicky drevem a nedejboze snad zadarmo.To by tech PAR tisic politiku neuneslo. Na chudej lid musi bejt prisnost.

 12. Miloš Rys Odpovědět

  Mám kombinovaný kotel, pelety-dřevo. Poz. na chalupě. Max spokojenost, na pelety zatopím předem telefonem, po příjezdu najedu na dřevo. Přijíždím do tepla, je to super, pravda, něco to stojí, ostatně jako vše. Pro mě splněný sen.

 13. Jaroslav Odpovědět

  Takový pěkný akční článek pro ty, kdo se topením nikdy nezabývali. Nebo pro „ekology“, kteří tvrdí, že i spalování dřeva je neekologické, ale pelety ano! Takže, není těžké si spočítat vstupní a provozní náklady čehokoli. A pak si vybrat podle peněženky a požadované míry pohodlí. Tyhle pelety a dřevěné brikety dle mých zkušeností nestojí za nic. Do krbovek dávám už jen tvrdé dřevo, vysoká výhřevnost a málo popela, který pak dám na kompost. Jinak je dobré diverzifikovat zdroje tepla a vytápět podle venkovní teploty. Když hodně mrzne, nejlepší je klasický dakon 24kW na kvalitní uhlí (cca 1 týden v zimě v nížině), pak tepelné čerpadlo a ty krbovky pro atmosféru, do zimní zahrady topný panel (obraz) pro rychlé vyhřátí na kratší dobu. Do TČ se může připojit solární panel, kotel, fotovoltaika, atd. Ale k tématu. Nejlepší teplo je z kvalitního dřeva a kvalitního uhlí. Všechno ostatní jsou jen drahé „moderní“ náhražky. To řekne každý zkušený „topič“. Nejvíc se mi líbilo video z TU – VŠB Ostrava o topení dřevem, doporučuji shlédnout. Vtipné a pravdivé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *