Věcné břemeno

Věcné břemeno pro chůzi a jízdu

Jestliže si kupujete pozemek, měli byste brát v potaz hned několik velmi důležitých aspektů. Jedním z nich je bezesporu možnost příchodu nebo příjezdu. Jestliže ji nemáte, pak nastává problém, protože majitel sousedního pozemku vás prostě a jednoduše nemusí pustit. K této situaci nedochází rozhodně každý den, nicméně stát se může. I proto se vyplatí mít na příjezdovou cestu takzvané věcné břemeno. Že nevíte, oč se jedná? Nevadí, prozradíme vám to v následujících řádcích.

Co je věcné břemeno chůze či jízdy

Jedná se prakticky o právo k užívání cizí věci. Dochází jím k omezení vlastníka nemovitosti ve prospěch někoho jiného. Vlastník díky věcnému břemenu musí strpět fakt, že se na jeho pozemku budou pohybovat cizí osoby. Vázanost věcného břemena je typická především na osoby anebo na vlastníky nemovitosti, k níž vede ona příjezdová cesta. Jestliže je právo vázáno na osobu, její smrtí logicky zaniká a nepřechází samovolně na jiné. Důležité je říct, že změna vlastníka nemovitosti nemá vliv na dobu trvání věcného břemena.

Jak zaniká a zaniká věcné břemene

Věcné břemeno může vzniknout hned několika způsoby. Tím nejčastějším je pochopitelně smlouva o věcném břemenu. Zřízeno ale může klidně být díky závěti, případě dohody několika dědiců. Často o věcném břemenu rozhoduje také soud. Zapomenout tedy nemůžeme ani na jeho zřízení na základě platného zákona. Ze zákona může věcné břemeno také zaniknout. Jestliže zemře oprávněná osoba, tak přesně k této situaci dochází. Zaniká i rozhodnutím soudu.

Kdy se může věcné břemeno chůze či jízdy hodit

Jestliže využíváte vstup na svůj pozemek přes jiný, je na místě si věcné břemeno co nejrychleji zajistit. Smlouva musí být zanesena do katastru nemovitostí, kde budou uvedeny údaje o vás. Pokud můžeme radit, je ideální nechat vázat věcné břemeno na pozemek a nikoli na osobu. Jen tak totiž vydrží dlouhou dobu. Důležité je mít i správnou smlouvu, kterou ale zajistí právník.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *