Portlandský cement v betonu: Kolik je ho třeba

Cement a beton

Hodláte vylívat podlahu anebo betonovat obrubníky nebo cokoli jiného? Pak budete potřebovat opravdu kvalitní beton. Jestliže si necháte přistavit domíchávač, nebudete muset nic okolo něj řešit. Pokud ale budete chtít ušetřit peníze, vyplatí se umíchat si vlastní směs. I proto byste měli znát ten správný poměr mezi vodou, štěrkem a cementem. Znát byste určitě měli, spotřeba cementu na kubík betonu a další náležitosti. Podívejme se tedy, jak to vlastně s oním dávkováním je.

Jednoduchý návod na dávkování

Na každém balení cementu jsou přesně doporučené poměry mezi jednotlivými použitými surovinami. Ve velkém se ale velmi složitě odměřují kilogramy a také litry vody. Jestliže si budete chtít situaci maximálně zjednodušit, budete se orientovat podle kbelíků. Spousta lidí se orientuje podle počtu lopat. Jednoduše se tak nespletete. Poměr nemusí být na setinu kilogramu přesný, kvalita betonu tím nebude nijak degradována.

Každý beton se liší

O faktu, že není beton jako beton, se rozhodně přesvědčíte. Beton musí mít v každém případě zcela specifické složení. Díky němu bude vysoce kvalitní, stálý a v neposlední řadě získá maximální životnost. Sami si jistě uvědomíte, že máte třeba i doma na zahradě místa, která byla opatřena vysoce kvalitním betonem, na který se můžete dlouhodobě spolehnout. Vaším cílem bude vytvořit plochu, ze které se nebudou drolit kousky, což je zapříčiněno vždy přebytečným množstvím vody ve směsi betonu.

Optimální poměr

Ideální poměr se liší zejména podle toho, kam beton potřebujeme nalít. Pro přehlednost uvádíme jednotlivé poměry v následujících odrážkách. Jedná se o poměr mezi cementem a štěrkem.

–          Železobeton 1:4,

–          základový beton 1:5,

–          ostatní betonáže 1:4.

Velmi důležité je především maximální promísení všech surovin a také jakost cementu a štěrku. Do základů a železobetonových konstrukcí se hodí spíše štěrk s hrubými zrny. Pro svrchní vrstvy jemný bez kamínků.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.