Varná deska

Varná deska: Která je nejlepší?

Zařizujete novou kuchyň a rozhodujete se jakou zvolit varnou desku? Jestli plynovou nebo elektrickou?  Pokud ano, v dnešním článku vám přinášíme takový souhrn pro a proti, který vám snad rozhodování ulehčí.

Co je při výběru důležité

Při vybírání varné desky bychom se měli zaměřit na rychlost a efektivnost vaření. Je totiž změřeno, že nejvíce efektivní a nejrychlejší je indukční varná deska elektrická, po ní sklokeramická varná deska a na místě třetím a zároveň posledním varná deska plynová. Jestliže totiž vaříme 2 litry vody v hrnci a na indukci se voda uvaří za 5 minut, na sklokeramice za minut 8 a na plynové desce za 9. Vychází jasně, že varná indukční deska je téměř dvakrát efektivnější než plynová deska. Avšak vše má svá pro a proti.

Skolokeramická deska

V dnešní době jsou elektrické varné desky žádaným zbožím. Jejich výhodou je dotykové ovládání, možnost programování dle potřeby a také čistý design. Další výhodou je také snadná údržba. Úplně si totiž vystačíte s houbičkou a saponátem. Co se týká instalace, doporučuje se přívod 380V.Příkon elektrické varné desky činí 6kW, na což však ve starších domech nebylo při rozvodech elektřiny pamatováno, a tak může být u některých domů zapojení složitější.

Varné deska na plyn

Varné plynové desky mají tu výhodu, že mohou nabídnout velké množství tvarových variant i materiálu. Ke každé kuchyni se tak dá vybrat takový design desky, aby co nejvíce do interiéru kuchyně zapadl. Co se týká rozměrů, dá se vybrat od nejmenších 30 cm desek až po velké 90 cm desky. Kvůli otevřenému ohni se také vztahuje několik norem, které se týkají především vzdálenosti desky od odsavače, by měla být 75 cm, a vzdálenosti od ostatních hořlavých materiálů. Oproti indukční varné desce jsou však ty plynové varné desky náročnější na údržbu díky členitým mřížkám hořáků a ovládacím knoflíkům. A když je údržba náročnější, tak profesionální kuchaři nedají na plyn a vaření na něm dopustit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *