Zahradní nábytek

Jak udržovat dřevěný zahradní nábytek?

Není nad to posedět s rodinou nebo přáteli venku na terase u dobrého jídla a pití. Dobrou volbou posezení je dřevěný zahradní nábytek, který dlouho vydrží, ale musíme se o něj starat. Proto se v dnešním článku zaměříme na to, jak takový zahradní nábytek udržovat a případně obnovovat jeho krásu.

Čističe dřeva

Na zahradní dřevěný nábytek existují speciální prostředky, které slouží k jak ošetření, tak k údržbě jakéhokoliv druhu dřeva. Tyto čističe se dají sehnat v hobby marketech nebo prodejnách barev a laků. Po aplikování těchto čistících prostředků se povrch dřeva rozjasní a navrátí se mu původní barva i lesk. Přípravky se nanáší štětcem na dřevěné povrchy a nechá se asi hodinu účinkovat. Během hodinky dřevo vsákne čistič a dojde tak k obnově zahradního nábytku. Povrch poté jen opláchnete vodou. V případě, že by ještě na některých místech nábytku zůstaly fleky, akci opakujte.

Broušení

Jestliže zahradní nábytek, dřevěný nábytek zůstal ležet ladem několik let, je možné, že bude potřeba radikálnější řešení v podobě obroušení dřeva. Brousit budete pouze svrchní zničenou vrstvu. Použít můžete buď brusku, nebo své ruce a jemný smirkový papír. Pokud máte zahradní nábytek z tvrdého či cizokrajného dřeva, po obroušení ho napusťte olejem. Olej bude dřevo chránit před sluncem, povětrnostními vlivy i deštěm. Doporučuje se také použít impregnační oleje na dřevo a to vždy před začátkem sezóny a po ní.

Lazura na dřevo měkké

V případě, že máte nábytek masivní, který je vyroben z měkkého dřeva smrkového nebo třeba borovice, použijte lazurovací lak. Před použitím tohoto laku, ale ještě aplikujte impregnační lak, chránící před plísněmi a škůdci. Co se týká počtu vrstev lazurovacího laku, ten se odvíjí podle toho, kde máte nábytek umístěný. Pokud míváte nábytek v závětří, postačí dvě vrstvy. V případě, že váš nábytek je na otevřeném prostranství, budou třeba vrstvy tři. Po prvním natření lakem, se objeví tzv. vlasy dřeva, ty je nutné jemně zbrousit smirkovým papírem, nechat dokonale uschnout a poté aplikovat další vrstvu laku.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

1 komentář

  1. Kamil Odpovědět

    My jsme si koupili nový zahradní nábytek z zahradni-dreveny-nabytek.cz/ teprve letos, takže jsme s ním ještě nic nedělali, ale informace se nám budou hodit. Na zimu ho budeme určitě uklízet do garáže do sucha, aby se nějak nepoškodil. Počítám s tím, že na jaře nějakou drobnou údržbu bude potřebovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *