Jak postavit zahradní gril?

Gril

Pokud už nechcete každý víkend stěhovat přenosný gril sem a tam, postavte si zděný zahradní gril i s malou terasou. Zkušenější kutilové to zvládnou i svépomoci za jeden víkend.  A jak na to se dozvíte v následujícím článku.

Teráska s grilem se dá vybudovat kdekoliv

Budete potřebovat cihly, cement, písek a jako nářadí míchačku, popř. rozbrušovačku. Nejprve si na vámi vybraném místě vykopejte zeminu, která bude základem pro tvar grilu a zídky. Poté namíchejte beton a vylijte jím základy. Ke zdění zídky použijte cihly, lícové cihly, které budou odolávat mrazu a horku. Abyste docílili rovné zdi, pokládejte cihly podle napnutého provázku. Ten přesně srovnáte a napnete díky vodováze. Pro pokládání cihel bude nejlepší tzv. běhounová vazba, kdy se cihly budou překrývat. Průběžně také kontrolujte vodováhou, zda je zeď vodorovně.

Postav střechu

Po osmé řadě pokládání cihel se zastavte. Devátou řadou vytvoře římsu na obou stranách z kolmo pokládaných cihel. Na to se položí podklad pro topeniště. Ve chvíli, kdy budete mít dostatečnou výšku zdi, asi okolo 20 řady, položte na horu bednění na stříšku. Využít se dají dřevěné palety. Následně stříšku vyzdíte z cihel kladených naležato. Po zatvrdnutí, bednění vytáhněte. Možné je také zděné zahradní grily postavit bez stříšky. Kouř bude snáze odcházet, ale nebudete moci grilovat za deště.

Uvnitř zahradního grilu

Dovnitř nad jedenáctou řadu upevněte 6 ocelových L profilů, které si necháte vyrobit. Budete tak moci ukládat rošt do třech různých výšek nad topeniště. Dbejte na dobré připevnění a stejnou výšku protilehlých opor. Pod opory, asi do deváté řady umístěte dva ocelové L profily, vytvoří se tak tvar H, což poslouží jako podklad topeniště a zároveň opora pro šamotovou desku, kterou zde posléze umístíte. Na L profily uložíte rošty s rukojetí pro lepší ovládání. Nakonec nezbývá než jen vyzkoušet v grilu zatopit a vyzkoušet tah a vydláždit posezení kolem zahradního grilu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.