LED osvětlení

Vánoční osvětlení včera a dnes

Vánoční osvětlení tak, jak jej známe dnes je výsledkem značného vývoje různých variací, kdy na počátku byly klasické svíčky umisťované na vánoční stromy především na náměstích a jiných veřejných prostorách. Zatímco původně byly nejrůznější vánoční světelné řetězy, světelné sítě a jiná dekorativní osvětlení používány především o vánocích, dnes se staly velmi populární v mnoha kulturách a používají se jak při náboženských slavnostech, tak i pro další rozličné účely.

Od klasických žárovek k vánočnímu osvětlení z LED diod

Ještě nedávno byly pro výrobu světelných vánočních dekorací v naprosté většině případů používány klasické žárovky, které produkují standardně bílé, resp. lehce nažloutlé světlo. Po obarvení žárovky průhlednou barvou ale mohou dosahovat prakticky jakýchkoliv světelných efektů a barev. V dnešních dnech ale klasické žárovky mizí ve prospěch LED diod, které neprodukují prakticky žádné odpadní teplo. Díky této vlastnosti jsou cca o 80-90 % úspornější než klasické žárovky, takže jejich používáním můžete výrazně ušetřit- zvláště, pokud jste milovníci vánoční výzdoby vašeho bytu i zahrady a musíte využít každé volné místo k její instalaci.

Vlastnosti LED diod

Světlo emitující diody (LED) si při výrobě vánočního osvětlení rychle získávají na popularitě díky své nízké spotřebě energie, velmi dlouhé životnosti a souvisejícími nízkými nároky na údržbu. Barevné LED diody vytvářejí mnohem sytější barvy, než jejich protějšky tvořené barevnými žárovkami. Je to dáno faktem, že se světlo “neobarvuje“ průchodem přes tenký barevný potah, ale barevná LED dioda vytváří specifickou barvu světla (monochromatické světlo) bez ohledu na barvu plastového krytu, přes který toto světlo prochází. Plastové kryty mohou být barevné, ale nemají přílišný vliv na barvu vyzařovaného světla. Z pohledu vánočního osvětlení jsou velmi zajímavé také bílé LED diody, které produkují studeně bílé světlo, jež připomíná svou krásou čerstvě spadené sněhové vločky, ledové krystaly apod. Takové barvy klasická žárovka nemůže dosáhnout, protože její světlo bude mít vždy lehký nádech do žluté barvy.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *