Vana

Vana nebo sprchový kout?

Zařizujete novou koupelnu nebo rekonstruujete tu starou?  Řešíte dilema, jestli zvolit sprchový kout nebo vanu? Pak v následujícím článku určitě najdete odpověď.

Co je podstatné při výběru?

Při rozhodování je základním kritériem velikost koupelny. Nejmenší vany se vyrábí ve velikosti 120 x 70 cm, takže většinou v malých koupelnách vítězí spíše sprchový kout.  Pokud zvolíte rozměr sprchového koutu 80 x 80, ušetříte sice spoustu místa, ale moc prostoru si ve sprše taky neužijete. Jestliže si nějaké centimetry místa navíc můžete dovolit, určitě to udělejte. Za odměnu si dopřejete větší komfort při sprchování. Sprchové kouty jsou čtvercové, obdélníkové, půlkruhové nebo třeba čtvrtkruhové. V případě menší koupelny bude nejlepší volbou půlkruhový sprchový kout. Nedostatečný prostor v koupelně můžete také vyřešit ergonomicky tvarovanou vanou.  V širší části vany se osprchujete, v zúžené naopak najdete dostatek místa i na koupel.

Využijte profesionální služby

Sprchový kout i vanu je možné nainstalovat do koupelny, která je stavebně dokončena. Jestliže obklad stěn není až k dolů k podlaze, měl by obklad končit 150 mm pod úrovní hrany vany.  Pokud, ale bude vana obezděná, musí vnitřní vyzdívka kopírovat tvar vaší vany. Nikdy však nesmí být zazděna ,, natvrdo‘‘. Správné větrání pod vanou  totiž zamezí hromadění vlhkosti.  Pokud budete chtít zvolit raději sprchový kout, můžete zvolit buď vaničky samonosné, samonosné bez podezdění i s podezděním. Důležitý je také odtok vody, který zajistí hlavně správná instalace vaničky.  Takovou správnou montáž provede jedině odborníky, proto se nebojte tyto služby využít.

Jaké zvolit sprchové dveře?

U sprchového koutu volíme také sprchové dveře, které budou zbraňovat stříkání vody ven.  Dveře opět vybíráme podle místa a také podle rozstřiku vody.  Na výběr jsou pouze dvě varianty, a to buď jednodílné nebo dvojdílné dveře. Sprchové dveře posuvné a skládací ušetří místo, naopak křídlové usnadňují zase údržbu. Výplně můžete zvolit skleněné nebo z plexiskla. Bezpečnostní skleněná výplň je sice dražší, ale za to dlouho vydrží. Navíc na ní můžete mít i povrchovou úpravu proti vodnímu kameni. Výplň z plexiskla je levnější, ale vůči poničení tak odolná není.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *