Trouba

Užitečné tipy pro výběr nejlepší trouby na pečení

Kupujete novou kuchyni a nevíte, jakou troubu zvolit? Abyste nad výběrem nestrávili dlouhé hodiny, podívejte se na test vestavných trub. Ten vám přehledně představí ty nejlepší pečící trouby aktuálně dostupné na českém trhu.

Sbíhají se vám sliny už jen při zmínce o šťavnaté kachně se zelím, po které bude následovat výborný jablečný dezert? Abyste si tyto lahůdky mohli připravit v pohodlí domova, neobejdete se bez kvalitní trouby na pečení. V článku vám poradíme, na jaké parametry se při nákupu zaměřit.

Promyslete umístění trouby

To nejdůležitější rozhodnutí – chcete troubu vestavnou nebo volně stojící? Pokud pořizujete komplet novou kuchyni, lepší volbou bude vestavná trouba. Ta dokonale zapadne do kuchyňské linky, její design navíc snadno přizpůsobíte celkovému stylu interiéru.

Vestavné trouby se dále dělí na samostatné a polyvalentní. Samostatnou troubu můžete umístit pod linku nebo zvolit moderní vyvýšenou polohu. Když troubu dáte výš, bude to mnohem příjemnější pro vaše záda. Polyvalentní trouba umožňuje nejen ovládání trouby, ale také varné desky. Umístit ji ale můžete pouze pod danou varnou desku.

Pečení

Pečení sladkostí: Foto Pixabay

Zvolte vhodný zdroj energie

Aby trouba fungovala, je zapotřebí patřičný zdroj. Máte doma zavedený plyn nebo elektřinu? Od této otázky budete odvíjet svou volbu. Oblíbenější jsou elektrické trouby, které se na požadovanou teplotu vyhřejí rychle a rovnoměrně. K tomu nabízejí hned několik typů ohřevu včetně horkého vzduchu nebo grilování. 

Druhým typem jsou plynové trouby. Pečení u nich sice není tak rovnoměrné, mají ale nižší pořizovací cenovku. U plynových trub také máte mnohem menší šanci, že z útrob spotřebiče vytáhnete příliš vysušenou pečínku.

Vyberte optimální objem

Dobře vyberte celkový objem trouby. Právě tento parametr totiž ovlivňuje rychlost a komfort při přípravě pokrmů. Jak vybrat ideální objem trouby na pečení? Vycházejte z toho, pro kolik lidí budete nejčastěji péct. Nejmenší trouby s objemem do 45 l jsou vhodné pro jednotlivce či páry. Jestli je vás víc, skvělou volbou bude trouba s objemem mezi 45 až 70 l. Pro hodně početné domácnosti jsou pak určené trouby s objemem nad 70 l

Kuře

Pečení kuřete: Foto Pixabay

Myslete na energetickou úspornost

Ta nejlepší trouba na pečení by měl mít co nejnižší náklady na provoz. O energetické náročnosti vás informuje zařazení do energetické třídy. Ideální je volba trouby A++, případě A+ nebo A. Konkrétní informace o spotřebě najdete na energetickém štítku. 

Požadujte užitečné funkce

Jistě, pokrm v troubě upečete i bez dodatečných funkcí. S nimi to ale bude mnohem komfortnější. Některé vám dokáží ušetřit čas, díky jiným se zase i z kuchaře amatéra rychle stane hvězda kuchyně.

Každý z nás má jiné nároky, výběr konkrétních funkcí proto bude hodně individuální. Za nás rozhodně doporučujeme chtít přehledný ovládací panel s displejem. Pokud vyznáváte zdravý životní styl, nadchne vás pečení v páře. Takto připravené pokrmy budou mnohem zdravější a stravitelnější. Samozřejmostí by rovněž měly být teleskopické výsuvy pro snadnou manipulaci s plechy.

Ve výbavě kvalitní trouby na pečení by neměly scházet ani bezpečnostní prvky. Praktické je ochlazování dvířek, které zabrání nepříjemným popáleninám o rozpálený materiál. Pokud vám doma běhá malé dítě, oceníte dětskou pojistku.

Trouba: Náhledové foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *