Osvětlení kuchyně

Užitečné tipy pro efektivní osvětlení kuchyně

Osvětlení kuchyně je velmi důležité. Vždyť právě tato místnost vyžaduje poměrně velkou porci světla, a navíc bývá propojená s jídelnou nebo obývacím pokoji. V mnohých interiérech je tedy kuchyně na očích, a tak se jí rádi pochlubíme. K tomu je zapotřebí nejenom její vynikající vybavení, ale také osvětlení. Právě svítidlům v kuchyni se budeme věnovat mnohem podrobněji v následujících řádcích. Alternativ je poměrně hodně a rozhodně stojí za to mít tuto místnost dostatečně a kvalitně nasvětlenou.

Centrální svítidlo určitě nepostačí

S tím si můžete být jistí. I proto není nutné volit takové, které prostor kuchyně doslova ozáří. Bylo by to kontraproduktivní, jelikož by se světlo dostávalo částečně i tam, kde mohou být další svítidla. Ideální je vybírat kombinaci jednoho stropního svítidla a mnohých dalších doplňkových, která se budou nacházet na stropě nebo na stěně za kuchyňskou linkou nad pracovní deskou. Tady už si najde místo specifické osvětlení tohoto prostoru. Musí být ostřejší, jelikož na krájení různých potravin a další přípravu pokrmů je zapotřebí pořádně vidět.

Typy svítidel je třeba volit dle umístění

V kuchyni si najdou své místo různá svítidla, jak už je ostatně patrné z předchozích řádků. Začneme těmi stropními.Osvětlení kuchyně

Foto: {Breadmaker} / Shutterstock.com

Stropní svítidla

Stropní osvětlení se v kuchyni může různit. Pokud se řadíte mezi příznivce velkých svítidel, klidně můžete volit nějaké svítidlo, které v sobě bude integrovat několik menších světel. Ideální jsou výklopné lampičky, které si nasměřujete dle potřeby do míst, která chcete mít co možná nejlépe nasvětlená. V některých spíše starších kuchyních se lze setkat také se zářivkou. Tu už ale dnes nahrazují mnohem efektivnější a lépe svítící LED panely. Osvětlení stropu kuchyně je možné řešit také bodovkami, ty se ale spíše doporučují jako doplňková svítidla. Hodně diskutovanou součástí

Osvětlení pracovní desky

Optimální volbou pro tento druh osvětlení se jeví především LED pásky. Umístit je lze bez větších problémů přímo podél celé pracovní desky. Elegantně je ukryjete také přímo nad pracovní deskou v kuchyňské lince. Osvětlení tohoto prostoru může být jednak efektivní a jednak také elegantní. Jinak si za pracovní deskou může najít také zářivka, která ale už dnes není nijak výrazně moderní. Když už ji zvolíte, vsaďte na tu, jejíž součástí je LED trubice. Její spotřeba energie bude minimální, což potvrdí i třífázový dvoutarifní rozvaděč. Pracovní desku je možné osvítit i integrovaným svítidlem umístěným ve stěně za ní. Pravda je ale taková, že v tomto případě jde světlo spíše než na plochu samotnou na vás.

Jídelní stůl si zaslouží také dostatek světla

Jednoznačně. Nemusí se jednat o ostré světlo, nicméně i při jídle je dobré vidět, co si aktuálně vkládáme do úst. Vybírat konkrétní svítidlo je ideální hlavně podle tvaru a celkové plochy stolu. Ke kulatému stolu není problém volit klidně i závěsné svítidlo, které bude vypadat tvarově velmi podobně. Naopak obdélníkové stoly se mohou doplnit nějakým podlouhlým svítidlem. Alternativ je prostě hodně. Zvážit byste měli také výšku zavěšení svítidla.

Osvětlení skřínek a barového pultu

Ani na tyto součásti kuchyně byste určitě neměli zapomínat. Vždyť i do interiéru skříněk by mělo být vidět. V mnohých případech tomu tak je, někdy si ale i vnitřní část skříněk zaslouží bodová světla, která pomohou v orientaci v nich. Ideální jsou třeba takové prosvětlené vitríny se sklenicemi, jež mohou hlavně večer vypadat naprosto skvěle. Osvětlit lze stylově také bar. Slušet mu budou především elegantní LED pásky. Jejich barevné provedení může být jakékoli dle celkového ladění interiéru.

Náhledové foto: {New Africa} / Shutterstock.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *