01_LPG

LPG pro vytápění chaty a chalupy

Kupujete-li chatu a chalupu, může se vám snadno stát, že jedinou možností jejího vytápění bude topení na tuhá paliva, neboť tam není zaveden rozvod plynu a objekt není připraven ani na elektrické vytápění. Zdání však klame a ve skutečnosti vždy existuje ještě jedna alternativa. Je jí vytápění zkapalněným plynem (LPG). Jako všechny způsoby, i tento má své plusy a minusy. Jedná se nicméně o řešení, které je neprávem opomíjeno přes to, že si pozornost zaslouží.

Vytápění LPG

Princip vytápění zkapalněným plynem je jednoduchý, plyn je skladován v kapalné formě v příslušném zásobníku, ze kterého je plyn odebírán, opětovně převáděn do standardní plynné formy a přeměňován na tepelnou energii. Vlastní topný systém má podobu plynnových kamen, do kterých je plyn přiváděn buď z tlakové lahve, anebo ze zásobníku plynu zbudovaného v okolí objektu.

První výhodou, kterou je třeba v souvislosti s vytápěním LPG zmínit, je nízká pořizovací cena. Plynová kamna lze pořídit již za nízké jednotky tisíc korun. Cenu samozřejmě zvýší výměna tlakové láhve za zásobník plynu, jehož instalace je nákladnější, o to je ale potom využívání plynového topení pohodlnější. Zásobník si lze často také pronajmout.

02_LPG

Foto: Pixabay

Výhody a nevýhody LPG vytápění

Kromě nízké investice je výhodou LPG vytápění i vysoká výhřevnost, nenáročná údržba (s výjimkou nutných výměn tlakových lahví v případě, že není nainstalován zásobník), ekologičnost celého provozu a možnost využít plyn i pro ohřev vody či vaření.

Na straně nevýhod je třeba zmínit vyšší provozní náklady a v případě, že se rozhodnete pro řešení se zásobníkem, tak také nutnost vyčlenit mu dostatek místa v okolí domu. Konkrétní nároky na místo i cena zásobníku se samozřejmě odvíjí od jeho objemu i toho, zda se bude jednat o nadzemní, polozapuštěný nebo podzemní zásobník.

Obecně lze říci, že LPG vytápění je dobrou volbou ve chvíli, kdy majitel objektu hledá řešení s nízkou vstupní investicí a také pro objekty s nízkou spotřebou plynu.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *