Úskalí domu ve svahu

Na pohled to vypadá krásně, ale realita je jiná. Domy ve svahy jsou nekonečnou směskou výhod a nevýhod. Nejde zdaleka jen o výjimečný pohled z okna nebo terasy, ale i permanentní starost o dům a jeho blízké okolí. Svah totiž neustále pracuje a nedá majitelům spát.

Pod drobnohledem

Moderní, jedinečné a nadčasové. Přesně tak by se dalo popsat bydlení ve svahu. Každý, kdo se do takového projektu pustí a dotáhne ho do konce, zaslouží respekt. O závisti nemluvě. Ani jeho ale nemine klasické kolečko mezi odborníky – geolog, geodet, hydrolog, statik a architekt. Poslední jmenovaný je sázkou na jistotu. Není totiž možné, aby laik a nezasvěcený člověk stavěl dům bez dohledu profesionála. Je tolik aspektů, ke kterým je třeba přihlédnout, dům ve svahu má neuvěřitelné množství specifik, které nelze obejít.

Výhody netřeba rozvádět

Důvody, proč jsou lidé posedlí domy ve svahu, jsou všem jasné. Výhled k nezaplacení, samota, úspora místa, členitost, originalita. Vystoupit na balkon a mít před sebou rozprostřené údolí si přeje úplně každý. Je to svěží impuls na začátku každého dne. Cesta za tím je ale trnitá.

Foto: Pixabay

Nepříjemnost, zádrhel, komplikace

Všechny kroky, které je třeba během stavby provést, jsou mnohem finančně náročnější než při práci na rovném pozemku. Manipulace s technikou je složitější, stejně tak dostupnost místa určení, o vyrovnávání pozemku a odvozu přebytečné půdy nemluvě. Ve finále nejde jen o peníze, ale i mnohem delší proces, který se může protáhnout i na dvojnásobek času. A ne zdaleka každá stavební firma je ochotná do takových projektů jít.

  • Vyrovnávání pozemku a odvoz hlíny

  • Spodní voda

  • Plísně a vlhkost

  • Nestabilita podloží

Záleží na každém, pro co se rozhodne. Výhled, sklep a v neposlední řadě i čistší ovzduší mluví pro, ale proces stavby je na dlouhé lokte a nesnese kompromisy ani sebemenší pochybení.

Zdroje info: veselebydleni.cz, origis.cz, svepomoci.cz

Foto: Pixabay