Únor jako ideální čas pro výsev a předpěstování petúnií. Víme, jak na to

Petúnie jsou oblíbené balkonové rostliny, které mohou nabídnout opravdu pestrou škálu nejrůznějších barev i tvarů květů. Na jaře si je můžete koupit už předpěstované, nebo se pustit do vlastního pěstování již od semene. V takovém případě je potřeba začít s výsevem již v únoru. Co všechno k tomu budete potřebovat a na co si dát při předpěstování petúnií pozor? To se dozvíte v tomto článku.

Vlastní nebo koupená semena petúnií

Petúnie můžete vysévat buď z vlastních semen z rostlin loňské sezóny, nebo z těch koupených. Při sběru vlastních semen se však připravte na to, že jsou poměrně malá. Pozor si tak dávejte při výsevu, ať nevysejete příliš mnoho rostlin. Přesně z toho důvodu se semena petúnií prodávají v podobě pelet, kdy je jednotlivé semínko schované v peletě pro snadnější manipulaci při výsevu.

Při výsevu je důležitá vlhkost a teplota

Samotný výsev je dobré načasovat na únor. Připravte si zakrytou nádobu, kde můžete vytvořit vyšší vzdušnou vlhkost a teplé stanoviště. Pro klíčení je optimální pokojová teplota. Misky s výsevním substrátem zalijte převařenou vodou semínka umístěte na povrch. Nijak je nezahrabávejte ani dál nezakrývejte, protože petúnie klíčí na světle.

Malé semenáčky přesaďte do květináčů

Jakmile vyrostou první malé rostlinky, otevřete výsevní nádobu a mírně je větrejte. Až se objeví dva pravé listy, bude na čase přemístit sazeničky do květináčů. V tuto dobu je dobré mírně snížit teplotu, aby rostliny měly kompaktní tvar a nedocházelo ke zbytečnému přerůstání.

Foto: Pixabay

Kvalitní substrát a hnojivo

Až budete rostlinky přesazovat do většího květináče a později do truhlíku, je vždy důležitý kvalitní substrát s dostatečným obsahem humusu. Růst rostlin a jejich bohaté kvetení nezapomeňte také podpořit vhodným hnojivem. To je dobré během hlavní sezóny aplikovat klidně jednou za týden. Když zároveň budete pravidelně odstraňovat staré květy, budou petúnie nádherně kvést po mnoho měsíců.

Zdroj: https://www.superseeds.com/blogs/know-your-roots/how-to-grow-petunias-from-seed

Náhledové foto: Pixabay