Ušetřete za topení: Vyrobte si brikety ze starého papíru

papír

V dnešní době slyšíme ze všech stran jen o úsporách, které se nevyhnou bohužel ani topení. To ale neznamená, že musíme mrznout. Drahé uhlí totiž může nahradit i obyčejný papír, který lze snadno recyklovat do podoby paliva. Jak na to?

Papírové brikety

Papírové brikety, které vyrobíte během chvilky, se mohou v zimních chladných dnech opravdu hodit. K výrobě takových briket nebudete potřebovat nic jiného než starý papír, dřevěné piliny a vodu. Hromady papíru, které se vám doma často jen zbytečně kupí, najdou konečně své využití. Papírové brikety si vyrobíte snadno doma za pomoci plastových nebo ocelových trubek, které bude potřeba vybrat tak, aby do sebe velikostně dobře zapadly.

Recyklovat můžete prakticky jakýkoliv papírový materiál. Mohou to být staré noviny, časopisy, domácí výkresy, staré dokumenty a jiné. Před přípravou papírových briket se přesvědčte, že do sebe trubky velikostně opravdu zapadnou. Jedna musí pasovat do druhé. Do jedné budete materiál na brikety plnit, druhá bude sloužit k odstranění přebytečné vody.

oheň

Foto: Pixabay

Postup přípravy briket

Do větší trubky pak navrtejte pár otvorů, vytvořte ve spodní části jakýsi cedník pro odtok vody. U druhé, menší trubky, vyrobte dno, které trubku kompletně uzavře.

Do většího kbelíku nasypte papíry a noviny natrhané na malé kousky, které pomocí řezacích nožů ideálně ještě více rozmělníte. Přisypte dřevěné piliny a vodu tak, aby vám vznikla hustá kaše. Připravenou směs potom plňte pomocí odměrky do trubky, která má dole otvory. Otvory nasměrujte směrem dolů.

Trubku vložte do předem připraveného kýble tak, aby vodorovně stála. Naplňte jí kaší, kterou jste si připravili. Pomocí trubky, která má uzavřené dno, stlačujte obsah v trubce s otvory. Zbavíte se tak přebytečné vody, která v briketě nesmí zůstat. Vytvarovanou briketu ponechte volně položenou na teplém a větraném místě. Po vyschnutí s ní můžete zatopit.

Ručně vyrobené brikety z pilin a papíru vám ušetří spoustu peněz. Piliny ve větším množství totiž seženete zdarma v jakékoliv truhlárně, kde budou za odvoz pilin naopak rádi.

Zdroje informací: https://ceskykutil.cz/clanek-300553-recyklujte-stary-papir-a-vyrobte-si-brikety-na-topeni

https://www.ireceptar.cz/hobby/vyrabime-papirove-brikety.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.