Jak se můžete jednoduše zbavit starých tapet

Tapety

Tapety jsou dnes výjimečně rozmanité oproti těm, které jste našli v obchodech před několika desetiletími. Zatímco v průběhu let došlo k řadě vylepšení, to, co výrobci zdokonalili nejvíce, je, že nejmodernější tapety lze jednodušeji odstranit než jejich předchůdce. A to nemluvíme pouze o možnosti odlepování a lepení.

Běžnější druhy pozadí byly vyrobeny tak, abyste se jejich sundávání nevyhýbali za každou cenu. Ale co dělat v případě, že se chcete zbavit těch starých tapet z dob dávných? Nepochybně si na to budete moci najmout odborníka nebo si pronajmout zařízení na odstraňování tapet, ale ne každý na to má rozpočet. V takovém případě vám přinášíme nejjednodušší způsob, jak si s tím poradit.

Jak odstranit staré tapety

Aby bylo jasno: Odstranění starých tapet zabere čas a námahu, ať už to děláte jakkoli, ale díky několika strategiím je práce méně náročná než ostatní. Začněme.

Příprava místnosti

Začněte tím, že z místnosti odstěhujete co nejvíce nábytku a dalších věcí, jak je to jen možné, a zbytek – stejně jako podlahy – zakryjte hadry. Odstraňte ze zdi všechny desky s vypínači nebo zásuvkami a pak zakryjte zbývající vypínače a zásuvky páskou, aby se dovnitř nedostala vlhkost. Někteří lidé v místnosti vypínají proud jako další pojistku.

Vytvořte na tapetě skvrny

Tapetové lepidlo je rozpustné ve vodě, takže aby se voda do pozadí dostávala snadno, je třeba nejprve vytvořit skvrny (tj. mělké, drobné dírky). Existují přístroje na probodávání tapety, které jsou k dostání ve většině železářství. Byly vyrobeny tak, aby práci udělaly rychle a efektivně, ale pokud nepotřebujete další přístroj, který by se vám doma povaloval, budete moci místo něj použít vidličku nebo dortové kolečko. Buďte citliví, zejména v případě, že jsou vaše zdi vyrobeny ze sádrokartonu, nikoliv z malty, protože se snadněji poškodí.

Namočte tapetu

Smíchejte koncentrovaný tekutý roztok na tapety s horkou vodou a aplikujte ji na zdi pomocí postřikovače. Cílem je dosáhnout dostatečného nasáknutí tapety i jejího podkladu, aby se voda a roztok vsákly do lepidla. Pokud se přikláníte k tomu, abyste nepoužívali chemické prostředky v domácnosti, budete moci v podstatě osprchovat zdi horkou vodou. Bude to trvat o něco déle, než se lepidlo rozpustí, ale výsledek bude stejný. Nechte ji nasáknout asi 15-30 minut, aby voda měla šanci vstoupit do celé plochy, podkladu a lepidla. Že je hotovo, poznáte, když budete moci spolu s nehtem seškrábat kousky.

Začněte škrábat

V tomto okamžiku by se měla tapeta mírně odizolovat pomocí drátěnky nebo tupého štěrkového tmelu. Postupujte po místnosti a škrábejte příčky od shora k dolů, dokud tapetu neodstraníte zcela.

špachtle

Foto: Pixabay

Vyčistěte stěny

Nakonec zdi otřete, abyste odstranili všechny zbývající nálepky. V případě, že toho moc nezbylo, měla by vám stačit teplá voda a tekuté mýdlo na nádobí. V opačném případě by měl práci dokončit TSP nebo další přípravek na odstranění tapety.

Zdroje info: lifehacker.com, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Pixabay