Jak začít s kompostováním v bytě: Pečlivě vyberte nádobu a starejte se o obsah

Kompostování a následné využívání vzniklé půdy bohaté na humus je jedním z nejlepších způsobů, jak udržovat zdravou půdu a produkovat čerstvou zeleninu. Při kompostování se rozkládají biologicky rozložitelné odpady tak, aby se vytvořila čerstvá, výživná půda, která je bohatá na živiny a vláhu. Snadno tak můžeme zužitkovat zbytky z kuchyně pro vytvoření výživné směsi například pro pokojové rostliny.

Vyberte si vhodnou nádobu na kompostování

Než začnete s kompostováním, je důležité si ujasnit, kde budete kompostovat. Pokud máte malý byt, je nejlepší zvolit malý kompostér. Tyto kompostéry jsou malé, snadno se čistí a skladují. Mohou být umístěny na balkoně nebo na terase. Zvolit můžete buď klasický kompostér, nebo vermikompostér, kde nedílnou součást tvoří speciální žížaly, kdy výsledným produktem je tekuté hnojivo s názvem žížalí čaj. Z hlediska uložení odpadu a optimálního udržování klima pro kompostování zkuste zvolit takové řešení, které bude největší možné pro vaše podmínky.

Dávejte pozor na to, co všechno do kompostu ukládáte

Dalším krokem je vybrat správné suroviny pro kompostování. Ne všechny odpady jsou vhodné pro správné kompostování. Nejlepší je používat biologicky rozložitelné odpady, jako jsou zbytky jídla, zeleniny, listy a podobně. Do kompostu obecně nepatří žádné maso ani jiné zbytky živočišných potravin s výjimkou vaječných skořápek, které můžete najemno nadrtit a v kompostu poslouží pro doplnění minerálních látek. Myslete na to, že by do kompostu měly přijít jen takové látky, které chcete znovu využít pro své rostliny. A to většinou rozhodně nejsou žádné kořeněné zpracované potraviny a podobně, ale spíše primárně čisté odřezky ovoce či zeleniny.

Foto: Unsplash

Udržuje správnou teplotu a vlhkost

Nakonec je důležité udržovat správnou vlhkost a teplotu. Půda by měla být vlhká, ale ne příliš mokrá. Teplota by měla být zhruba mezi 18-25°C. Je důležité také pravidelně míchat odpad, aby se udrželo vlhké prostředí a kompost se přirozeně provzdušnil, což je také důležité pro probíhání kompostovacích procesů.

Zdroj: https://www.epa.gov/recycle/composting-home a https://www.almanac.com/how-compost-guide-composting-home 

Náhledové foto: Unsplash