Dřevěná podlaha

Údržba dřevěné podlahy: Jak na to?

Každá kuchyně, podlaha, nábytek i ostatní věci v domácnosti potřebují čas od času naši péči, aby nejen dobře vypadaly, ale také dlouho vydržely. Stejně tak je to i s údržbou dřevěné podlahy!

Nenáročná údržba

Údržba dřevěné podlahy není nijak náročná. Stačí udržovat čistotu běžným způsobem. Jediné, na co je třeba si dát pozor, jsou hrubé nečistoty, jako písek nebo kamínky, které mohou na dřevěné podlaze způsobit rýhy a škrábance. Nejvíce toto upozornění platí pro hladké dekory ošetřené lakem. Na rustikálních podlahách případné rýhy tolik vadit nemusí, jelikož se drobné poškození ztratí. Na druhou stranu rustikální dekory zadržují více prachu a nečistot než ty hladké.

Běžný úklid

Kromě vysávání nebo zametání je dobré dřevěné podlahy vytírat mopem nebo vlhkým hadrem, který se však musí dostatečně vyždímat, protože mnoho vody by mohlo způsobit nabobtnání povrchu nebo by mohlo dojít až k plísním. Správně vyždímaný hadr poznáte tak, že je během pár minut suchý. Ideální jsou mopy či hadry jemných struktur, které se snadno vyždímají. V obchodech najdete také speciální utěrky, určené na podlahy, a to z polyamidových nebo polyesterových vláken. Kromě speciálních utěrek na podlahu se doporučuje používat i saponáty určené přímo na dřevo. Ostatní saponáty by totiž mohly podlahu nadměrně vysušit, nebo dokonce poškodit povrchovou úpravu.

Pozor na mechanická poškození

Dřevěnou podlahu musíme chránit před mechanickým poškozením. To znamená, že nohy od stolu, židlí a dalšího nábytku podlepíme něčím měkkým, třeba speciálními polštářky na nábytek. Samozřejmě, že ani chození v botách po podlaze, dřevu nesvědčí. Z bot se může na podlahu donést písek, kamínky a další nečistoty, které by mohly dřevěnou podlahu poškodit. Pokud už, ale k poškození přece jen dojde, vyzkoušejte jeden z následujících triků: např. zkuste zatřít rýhu, škrábanec vlašským ořechem, roztokem z octa a oleje nebo použít přímo retušovací tužku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *