Udělejte si doma sirup ze smrkových výhonků

jehličí

Smrkový sirup je všelék, hodit se vám bude doma v řadě případů. Kdo si odře kolena, může si výtažkem ze smrkových výhonků potřít i bolavé rány, ekzémy, a i na revma přijde vhod. Jak ale sirup ze smrkových výhonků připravit?

Příprava sirupu

Čerstvé, možná orosené, mladé smrkové výhonky z lesa lze využít na výrobu léčivého sirupu. Mladé zelené jehličí sbírejte na výhoncích o délce 5 cm. Obsahují především velké množství vitamínu C, minerálů, chlorofylu apod. Obsahuje také mangan, vápník, železo a hořčík. Jehličí obsahuje navíc i řadu antioxidantů, tedy přírodních látek, které pomáhají při odbourání starých buněk. Smrkové výhonky využijete také tam, kde je zapotřebí ulevit si od nachlazení, plicních onemocnění, nebo i záchvatovitému kašli. Jedná se o přírodní medicínu, kterou znalo již několik generací před vámi.

Jak trhat smrkové výhonky

Trhejte mladé špičky na koncích větví vždy, když jsou pěkně zelené. Snažte se špičky netrhat jen z jednoho stromu i z míst, kde se nachází vrcholové špičky, mohlo by tak snadno dojít k přerušení růstu celého stromu. Špičky omyjte, usušte a teprve potom zpracujte.

jehličí

Foto: Pixabay

Jak léčivý sirup vyrobit

Budete potřebovat čistou sklenici a stejný podíl smrkových výhonků a cukru. Podmínkou je, aby byly výhonky vždy čisté. Díly přes sebe volně překládejte. Poslední vrstvu by měl tvořit cukr. Zapotřebí bude jednotlivé díly řádně utlačit na sebe. Po naplnění sklenice uložte obsah na teplé světlé místo. Optimální teplota je kolem 20 až 25 stupňů. Než se šťáva ze špiček mladých výhonků uvolní, může tento proces trvat klidně i dva měsíce. Jakmile se sirup uvolní, můžete ho pro jistotu nechat ještě chvíli přecedit.

Stejně tak se mohou hodit smrkové výhonky na výrobu čaje a odvaru. Smrkové výhonky, zhruba jednu hrst zalijte horkou vodou z konve. Čaj nechte louhovat asi deset minut. Poté můžete čaj volně konzumovat. Přisladit ho můžete pro lepší chuť i medem.

K čemu je dobrý odvar

Pokud vám ještě nějaké ty výhonky zbyly, nechte je krátce povařit a vylouhovat. Odvar přilejte večer do koupele. Výtažek se vám bude hodit na bolavá záda, svaly, ale i pro relaxaci nebude v žádném případě k zahození.

Kdo rád vaří, uplatní výhonky i v kuchyni

Smrkové mladé výhonky můžete přidat k pečenému masu, pokrm s výhonky navíc krásně provoní. Stejně tak krásně obohatí i chuť pečené ryby, nebo jiných produktů. Chuťově osvěžit tak může jehličí i těstovinové nebo zeleninové saláty. Opražené smrkové výhonky se báječně hodí k chřestu. Zkuste i vy trochu experimentovat.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/domacnost/prirodni-medicina-smrkove-vyhonky-zdravi-jaro-kuchyne-top-recepty/

https://nejlepsi-rady.cz/jak-pripravit-dokonaly-smrkovy-sirup/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.