Špatné návyky – jaké jsou příčiny jejich vzniku a co s tím dělat

Spánek

Špatné návyky – jaké jsou příčiny jejich vzniku a co s tím dělat. Je těžké přestat dělat věci, které vám sice škodí, ale už jste si je za dlouhá léta zautomatizovali. Čím častěji něco děláte, tím je pravděpodobnější, že se vás to bude držet. Pravděpodobně si budete chtít zachovat své pozitivní návyky, jako třeba mít skleničku vody u postele, chodit na procházky nebo si po večerech číst. Pokud ale máte nějaké zvyky, které byste chtěli změnit, jejich prolomení nebude tak snadné, jak jste si představovali.

Rutina může být dobrá i špatná

Rutina označuje zvyk nebo opakované chování. Může to být něco, co si plně uvědomujete, jako je zavření pracovního počítače a odchod, když hodiny ukážou 17:00. Obvyklé chování se často děje automaticky, i když jste se pravděpodobně kdysi v minulosti vědomě rozhodli. Například: „jsem unavený, takže si dám šálek kávy.“ Postupem času se tato rutina stává automatickou, už nepřemýšlíte nad tím, co děláte, automaticky jdete postavit na kávu, když na vás začne padat únava… a ani vás nenapadne jít si raději lehnout.

Foto: Pixabay

Není odměna jako odměna: odměňujte se správně

Odměny posilují rutiny a pomáhají udržovat návyky pevně na svém místě. Některé odměny vám mohou prospět. Například čištění zubů po snídani vás odmění čistými, svěžími ústy. Méně výhodné odměny mohou posílit návyky, které si nechcete ponechat, například trávit celý večer sledováním videí na YouTube. Jakmile váš mozek začne spojovat toto konkrétní chování s odměnou (v tomto případě úleva od nudy), nakonec si vytvoříte návyk, aniž si to neuvědomujete. Změna je možná, i když proces má několik kroků:

  • Nejprve identifikujte rutinu.
  • Najděte si odměny, které jsou pro vás přínosné.
  • Poznejte své spouštěče.
  • Nakonec najděte způsob, jak se jim vyhnout a přetransformovat je.

Na zvycích není nic špatného, ale pokud nechcete, nemusíte zůstávat uvězněni ve starých kolejích, stačí jen trocha odhodlání.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/zena-deti-spatne-rodicovske-navyky-ktere-nici-zdravi-deti-40335123, https://www.diarinfinity.cz/blog/spatne-navyky–proc-nici-tvou-cestu-ke-stesti-a-jak-s-nimi-zatocit/

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.