Triky jak správně a snadno čistit žaluzie

zaluzie

Horizontální žaluzie jsou skvělým způsobem regulace průchodu světla a vzduchu do interiéru. Jednou z jejich mála nevýhod je poměrně komplikované čištění. Pokud budete chtít mít žaluzie opravdu čisté, je totiž potřeba je čistit po jedné lamele, což je samozřejmě zdlouhavé a namáhavé. Existují nějaké triky pro jejich snadnější a rychlejší čištění?

Jak žaluzie nečistit?

Nabízí se možnost žaluzie stáhnout, „zatemnit“ a otřít je jako jednolitou plochu. Při stažení žaluzií se ale jednotlivé lamely překrývají, proto otření stažených žaluzií vlhkým hadříkem nebude dostatečné.

Vždy také platí, že čištění je třeba provádět maximálně šetrně. Lamely jsou velmi křehké a hrozí jejich poškození nebo stržení. To platí i pro luxování prachu z nich. Příliš vysoký výkon vysavače může lamely také poničit.

okno-zaluzie

Foto: Pixabay

Lepší způsoby čištění

Dobrým pomocníkem jsou při čištění žaluzií možná trochu překvapivě staré bavlněné rukavice. Ty namočíte do čistícího prostředku, prsty vložíte mezi žaluzie a otřete. Výhodou je, že lamely čistíte po třech nebo čtyřech najednou. Čtyřikrát rychlejší čištění už je přece jen znát.

Rychlejší než hadr je také kartáč na čištěni žaluzií. Ten funguje podobně jako trik s rukavicí a čistí lamely v několika řadách pod sebou. Protože kartáč naráz přetře i několik lamel najednou, je opět výrazně rychlejší. Kartáč s jemnými chloupky vyčistí i šest lamel najednou.

Kromě toho, že je údržba tímto způsobem snadnější a rychlejší, je i bezpečnější než běžně používaný vysavač. Ten mnohdy vtáhne lamely tak zprudka, že může dojít k jejich poškození.

S kartáčem na žaluzie se dají žaluzie ošetřit suchou i vlhkou cestou. Jedná se o nejšetrnější způsob, který je navíc rychlý a cenově dostupný. Vždy máte také celkový dobrý přehled o tom, které lamely jsou již čisté. Díky plastové rukojeti se kartáč dobře drží a ovládá. Žaluzie na oknech jsou tak rychle ošetřeny od prachu a nečistot.

V době mezi „velkými“ čištěními je možné žaluzie jen zbavit prachu. V tu chvíli vám na údržbu postačí tzv. prachosaj, tj. nástavec na běžnou hadici od vysavače. Po zapnutí vysavače na nejmenší výkon můžete svoje žaluzie zbavit prachu.

Pro čištění žaluzií volte přípravky s extrakty z levandule. Ta totiž odpuzuje hmyz, který se bude žaluziím vyhýbat a nebude je znečišťovat.

Zdroj informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-cistit-vodorovne-zaluzie.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.