Trendy markýzy

Markýza

Hledáte vhodné zastínění vaší terasy nebo balkónu? Markýza je ideálním řešením. Venkovní markýza je praktická, jednoduchá a dokáže zastínit i 36 čtverečních metrů. A jaké jsou letošní trendy? To se dozvíte v článku.

Trendy látky

Látky markýzy na terasu nebo balkon se dají vybrat z několika barev.  I když pruhované vzory jsou už téměř překonány, stále si někdo pod pojmem markýza může dávné nevkusné markýzy umístěné nad výlohami vybavit. Barva markýzy by však měla volena podle celkového designu domu. Mezi nejoblíbenější a nejprodávanější barvu dnešní doby je jednoduchá a čistá šedá barva. Dnešní markýzy mají další výhodu v tom, že ve chvíli, kdy vás původní barva přestanete bavit, můžete potah jednoduše vyměnit.

Markýza jako automat

Další trendem venkovní markýzy jsou její automatizace, které fungují na principu čidel. Například ve chvíli, kdy bude markýza roztažena po celé své délce a začne foukat silnější vítr, větrné čidlo vítr detekuje. Pomocí motoru se markýza stáhne a zabrání se případnému poškození.  Druhým čidlem bývá čidlo sluneční. Toto čidlo vyhodnotí míru slunečního záření, které by opět mohlo poškodit samotnou markýzu, mohlo by třeba dojít k propálení. Sluneční čidlo, ale také chrání terasu nebo balkón před přehřátím daného místa.

A co servis ?

Aby markýza dlouho vydržela, je potřeba se o potah i konstrukci starat. Vhodné bude alespoň dvakrát do roka, tedy před sezónou a po sezóně, konstrukci omýt vodou.  Látkový potah bude potřeba asi čistit častěji, pokud chceme, aby byl stále pěkný a čistý. Čistit však jen vlažnou vodou s mýdlem a krouživými pohyby, ne silným proudem vody, kterého dosáhnete třeba vapkou. Impregnovaný potah by se totiž mohl poškodit a ztratit dané vlastnosti. V neposlední řadě je také potřeba zkontrolovat spoje, šrouby a vodící kolejnice. A pokud si opravdu chcete být jisti, můžete si sjednat odbornou servisní prohlídku.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.