Plastové okno

Péče o plastová okna: Nenáročná údržba se vyplatí

Slyšeli jste o tom, že plastová okna jsou jednak kvalitní a jednak zcela bezúdržbová? Obojí je samozřejmě pravda, nicméně jakákoli součást interiéru potřebuje pravidelnou péči. I přesto, že není nutné je pravidelně brousit a následně lakovat podobně, jako je tomu u dřevěných okenních konstrukcí, nicméně některé činnosti jsou nezbytné. Jaké? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Rámy si zaslouží pozornost

Základem pravidelné péče o plastová okna musí být bezesporu starání se o rámy. Pravidelný mytí oken musí zahrnovat jejich čištění. Právě rámy musíme začít a následně se věnovat výplním. Velmi důležité je odstranění ochranných samolepek. Ty se na rámy běžně lepí z důvodu jejích prvotní ochrany před poškozením ještě v momentu, kdy nejsou okna součástí stavebních otvorů. Pásky je nezbytné sejmout maximálně 3 měsíce od nově instalovaných oken. V opačném případě se vlivem slunečního svitu, prachu a dalších faktorů mohou přisát k podkladu tak dokonale, že je bude velmi složité sundat. K očištění rámů bohatě postačí voda a některý z prostředků na mytí nádobí. Vyvarujte se jakýchkoli prostředků typu ředidla či benzínu anebo drhnutí drátěnkami.

Pravidelná kontrola kování

Pokud vám kliky přestanou fungovat, většinou to nebývá z ničeho nic. Je zapotřebí se jak o ně, tak i o madla a další součástí starat. Kryt pod klikou lze bez problémů odšroubovat a dotáhnout šroubky, které se časem uvolňují. Těsnění pod rámem si také zaslouží pravidelnou ozdravnou kúru. Postačit by měl obyčejný silikonový olej. Jestliže je těsnění poškozené, obraťte se na výrobce oken a pořiďte nové. Vybírat jej musíte podle profilu oken, každý výrobce má jiné. Nezapomeňte ani na kontrolu průchodnosti otvorů určených pro odvod vody. Nečistoty mechanicky odstraňte, aby voda mohla plynule odtékat.

Zažloutlé okenní rámy je třeba reklamovat

U nekvalitních a starších okenních rámů se můžeme setkat se zažloutnutím. Pokud máte okna ještě v záruce, neváhejte a okamžitě je reklamujte. Slunci musí profil bez problémů odolat. Na nějaké čištění zažloutlé plochy zapomeňte. Většina současných výrobců ale nabízí kvalitní sortiment, takže se ani tohoto problémů není třeba příliš obávat.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *