Tradice a zvyky Štědrého dne, na které se možná zapomnělo

vánoční tradice a zvyky

A je to tady! Dětmi i dospělými dlouho očekávaný nejkouzelnější den v roce. Na Štědrý den se těší nejen děti, ale buďme k sobě upřímní, že i my – dospělí. Dneska už se na Vánoce nedrží tolik zvyků a tradic, jako tomu dříve bývalo zvykem. Pojďme si tedy v tento sváteční den možná dávno zapomenuté zvyky a tradice společně připomenout.

Blahobyt, štěstí a zdraví

Říká se, že kdo se bude během Štědrého dne postit, ten uvidí zlaté prasátko. Je to pohanská tradice oslav slunovratu. Dodržuje se i dnes a při troše štěstí uvidíte zlaté prasátko na stěně od svíčky nebo vánočního stromečku.

Pokud na Štědrý den napadne čerstvý sníh, sundejte si boty i ponožky a vyběhnete do sněhové nadílky pěkně bosky. Otužilci se mohou sněhem umýt od hlavy až k patě a budou zdraví jako rybičky.

Dříve se vařila polévka, které se říkalo štědrovačka. Do polévky hospodyně dávaly vše, co měly doma. Věřilo se, že tahle polévka přinese do rodiny dostatek jídla během následujícího roku.

Hospodyně také kdysi chodívaly s rukama od mouky a hladily plané stromky, aby začaly plodit. Na Štědrý den také dlouhou měchačkou, kterou hospodyně zadělala na chleba, následně pomazala ovocné stromky, aby dobře rodily.

vánoční tradice a zvyky

Foto: Pixabay

Co se na Štědrý den nedělalo?

V tento den se nesmí prát, protože to do domácnosti přináší smůlu. Kdo má hospodářská zvířata, neměl by jim čistit chlév, protože se dříve věřilo, že dobytek začne kulhat. Na Štědrý den se nepíší zamilované dopisy (dnes emaily nebo SMSky), protože se potom může stát, že se dotyční rozejdou.

Když na Štědrý den vynesete smetí, tím chápejte odpadkový koš, vynesete si tak z domu i štěstí. Pod prostřenou štědrovečerní tabulí byste také neměli zametat. Dříve se věřilo, že se tak vyplaší duše těch, kteří již nemohou být na Vánoce s námi u jednoho stolu. Jedna z tradic, která se držela dříve a drží se v mnoha domácnostech i dnes, je vstávání od stolu během večeře. Jakmile se začne jíst, od stolu se nesmí vstát, jinak se rodina příští rok nesejde ve stejném složení.

Další tradice a zvyky

  • rozkrajování jablíček
  • lití olova
  • pouštění lodiček z vaječných skořápek
  • házení střevíce

 

 

Zdroj: https://www.promaminky.cz/clanky/rodina-a-vztahy-121/zapomenute-zvyky-a-tradice-stedreho-dne-893
Náhledový obrázek: Pixabay

 

Bydlení a zahrada mě baví. Ráda se podělím o své zkušenosti.