Teprve teď začaly Vánoce: znáte tradice na Boží hod?

tradice na boží hod

Věděli jste, že teprve dnešním dnem skutečně začaly Vánoce? Zatímco jinde ve světě není 24. prosinec nijak důležitým dnem, u nás je považován za vrchol vánočních svátků. Přitom až 25. prosinec, tedy Boží hod, je faktickým začátkem Vánoce a Dnem narození Páně. Znáte tradice, které se k tomuto dni pojí?

Jak to mají ve světě?

U nás si dárky rozbalujeme na Štědrý den, tedy 24. prosince a je pravda, že pro většinu lidí právě tímto dnem Vánoce tak nějak vrcholí. Jak to ale mají jinde ve světě? V mnoha zemích, zejména pak v USA, čekají na ten skutečný vrchol vánočních svátků až do 25. prosince. To už my máme po všem, užíváme si klid a pohodu. To je ale rozdíl, co?

A třeba ve Finsku to mají ještě zajímavější. Tam teprve 25. prosince začínají stavět Betlém nebo jesličky – většina rodin tam dává přednost ruční výrobě.

tradice na boží hod

Foto: Pixabay

Podle tradice se nemá pracovat

Od 24. prosince do 26. prosince „dodržujeme“ pracovní klid. U nás jsou to svátky, během kterých většina lidí nemusí do práce. I lidové tradice říkají, že se v tento den pracovat nemá. Jaké jsou další tradice, které se pojí k Božímu hodu?

Nesmí se například zametat domácnost, nesměly se stlát postele a v domácnosti nesmělo viset žádné prádlo, to by mohlo znamenat neštěstí do domu.

Co Boží hod a návštěvy?

Také patříte k lidem, kteří na Boží hod vyráží na návštěvu k rodině? A víte, že dříve se v tento den po návštěvách nechodilo? Když už někdo přišel, měl přinést koledu a popřát šťastné a veselé svátky narození Pána Krista. Tahle tradice už se dneska nedodržuje, protože jak již bylo řečeno, většina lidí využívá 25. prosinec k tomu, aby navštívili své známé a blízké. A je to vlastně dobře, vždyť svátky máme trávit společně. 

Tradiční pokrm

Jako tradiční pokrm na Boží hod byla (a v mnoha domácnostech stále je) považována pečená husa se zelím a knedlíkem. Dneska můžeme na Boží hod v mnoha domácnostech vidět místo husy „jiné opeřence“, jako je třeba kachna nebo krůta.

Dalším krásným zvykem je rodinná procházka do některého z kostelů, dneska jsou častým cílem jesličky. Dříve byla tradice zúčastnit se božíhodové vánoční mše, které se říkávalo Hrubá. Na mši se četly pasáže z evangelií vypovídajících o Spasiteli.

 

 

 

Zdroj: https://living.iprima.cz/bydleni/na-bozi-hod-nestelte-postele-neveste-pradlo-jinak-prijde-nestesti
Náhledové foto: Pixabay

Bydlení a zahrada mě baví. Ráda se podělím o své zkušenosti.