Tohle jsou časté důvody, proč vám tulipány nekvetou

Máte v zemi cibulky krásných kultivarů tulipánů, ale letos vůbec neotevřeli své květy? Důvodů, proč tulipány udělají pouze listy, existuje hned několik. Podívejte se, na co si dát pozor, aby vám příští rok opět vykvetly.

Nenechte tulipány vytvářet semena

Pokud chcete, aby si tulipány uložily dostatek energie na kvetení pro příští rok, je dobré odkvetlé květy včas ostříhat. Zabráníte tak tvorbě semen, která je energeticky náročná, a pokud neplánujete vlastní výsevy, i naprosto zbytečná. Jakmile květy ostříháte, nechte zhruba měsíc tulipány zatáhnout tak, že listy uvadnou a zežloutnu a živiny z nich se přesunou do cibule. Toto uložení živin a zásob energie do cibule je klíčové pro kvetení v dalším roce.

Šlechtěné tulipány vyndejte každý rok z půdy

Barevné, plnokvěté, s roztřepenými okraji a podobně. Nejrůznějších krásných kultivarů tulipánů existuje celá řada. Problém u takto šlechtěných odrůd je však v tom, že aby správně prospívaly a kvetly, je potřeba vyndat je každý rok z půdy, uložit na vhodné stanoviště pro klidový režim a následně opět vysadit. Pokud je totiž necháte v půdě, začnou se dělit na menší cibulky, které nemají tolik síly u kvetení. U botanických druhů to tolik nevadí, ty mohu na jednom stanovišti být třeba i tři roky. Klasické zahradní tulipány potom na stejném místě bez problémů ponechte klidně až sedm let.

Foto: Pixabay

Dostatek živin v půdě

Jednou z častých chyb, kvůli které tulipány nekvetou, je chudá půda. Dostatek živin v půdě je totiž naprosto zásadní. Přihnojení provádějte po odkvětu a pokud se jedná o šlechtěné odrůdy, které bude z půdy vyndávat a opět vysazovat, jde o ideální příležitost, jak doplnit do země dostatek živin právě ve formě hnojiva, které prorytím zapravíte do půdního profilu. Nevhodné jsou také příliš těžké půdy s převahou jílových částic. V takovém případě také nebudou tulipány dobře kvést a prospívat.

Zdroj: https://www.nkz.cz/praxe/okrasna-zahrada/proc-tulipany-vytvori-jen-listy-nevykvetou-duvodem-mohou-byt-vycerpane-cibule

Náhledové foto: Pixabay