Jak opéct špekáček? Zopakujte si před létem základy

spekacky

Počasí nás již oblažuje vysokými teplotami a mnozí již vyhlíží příjemné teplé večery, které si zpříjemní opékáním špekáčků s rodinou nebo přáteli. Nezaškodí proto zopakovat si některé základy této bohulibé letní činnosti.

Kvalita především

V dnešní době, kdy je na trhu celá řada nejrůznějších druhů špekáčků, neexistuje omluva pro ignorování kvality používaných špekáčků. Špekáček si jistě ponese jinou chuť, pokud bude ze soukromého uzenářství nebo přímo z farmy. Vůně, vzhled i složení, to vše je třeba sledovat a pokud si vyberete dobře, budete odměněni vynikající chutí.

spekacky

Foto: Pixabay

Technika opékání

Při samotném opékání špekáčku je rozhodující jeho důkladné zafixování. Pokud vám špekáček bude neustále padat a sklouzávat po „klacku“, budete mít šanci na jeho rovnoměrné opečení ze všech stran poměrně mizernou. Zkuste proto propíchnout špekáček nikoliv „napříč“, ale podélně, bude lépe držet.

Samostatnou kapitolou je naříznutí špekáčku. Vždy bude záležet především na vaší fantazii. Klasické naříznutí špekáčku po obou stranách do kříže znáte jistě ještě ze svého dětství. V dnešní modernější době se ale nabízí více nápadů a možností, jak dát průchod své kreativitě. Příkladem je úprava do „chobotničky“. Špekáček bude v tomto případě jen po jedné straně špekáčku, za to ale trochu více. Jednotlivě naříznuté okraje se více ohnou a budou tak připomínat chapadla chobotnice.

Ze špekáčku lze vyrobit i ježka. Ten vyžaduje naříznutí na více místech po obou stranách špekáčku. Narozdíl od špekáčku, který se jen obyčejně nařízne do kříže, budou naplněny lepší podmínky pro jeho propečení. Teplo lépe prostoupí ke středu a špekáček se díky naříznutí jednotlivých částí ani trochu nespálí.

Pozor na oheň

Stejnou pozornost jako špekáčkům je třeba věnovat i ohni, na kterém se opékají. Platí zde pravidla bezpečnost především. Vždy správně založte ohniště s dostatečným ohraničením. Extrémně důležité je potom dokonalé uhašení ohniště, které je ideální kontrolovat pro jistotu několikrát.

Zdroj informací: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-spravne-opect-spekacek-30000617.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.