01_pracka

Tipy pro levné vyčištění pračky

Bez pračky se již dnes neobejde žádná domácnost. S postupem času se vám ale začne pravděpodobně zdát, že vaše pračka již nepere tak dobře jako před časem a prádlo již není po vyndání z bubnu tak voňavé jako dřív. Také si pravděpodobně začnete všímat špíny a usazenin ve všech částech pračky. Pokud budete tyto varovné signály ignorovat, pravděpodobně to ale skončí ještě hůře a nakonec dojde k poškození pračky. Návštěva opraváře není zrovna levnou záležitostí a vyplatí se proto věnovat pozornost pravidelné údržbě. Jak ale pračku čistit?

Jak vznikají problémy

Z čeho vlastně špína a nelibě vonící usazeniny vznikají? V průběhu času dochází v pračce k usazování zbytků pracího prášku a aviváže společně s nečistotami z prádla a samozřejmě také s klasickým vodním kamenem. Následně může vznikat v pračce také plíseň. Tyto usazeniny mají za následek, že praní již není tak efektivní a v nejhorším případě dojde dokonce k poškození pračky.

Problémem usazenin je i fakt, že vznikají na těžko přístupných nebo spíše naprosto nepřístupných místech, včetně hadic nebo prostoru za bubnem. Takové nečistoty nelze odstranit žádným hadrem a je třeba odstranit je chemickou cestou. To ale nemusí nutně znamenat použití drahých chemických prostředků a lze si vystačit s tím, co máme každý doma.

Komerční prostředky určené přímo k čištění praček jsou ale samozřejmě dostupné a seženete je v každé drogerii. Na alternativní metody čištění se tak lidé obracejí především proto, že chtějí ušetřit.

02_pracka

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Citron, ocet a soda

Na usazeniny lze použít jak kyselinu citronovou, tak ocet. V obou případech je nalijte do prostoru pro prací prášek (zhruba ve stejném množství) a spusťte program s vyšší teplotou s prázdnou pračkou. Ten přerušte ve chvíli, kdy se bude pračka chystat na máchání tak, aby se nevypustila voda. Ponechte pračku v tomto stavu několik hodin a poté cyklus dokončete.

Předtím, než se k domácímu čištění pračky odhodláte, je ale třeba mít na paměti několik věcí. Předně platí, že výrobci praček jej nevidí rádi. Nepoužívejte ho proto u pračky, která je stále v záruce, za určitých okolností byste o záruku totiž mohli přijít. Také by bylo chybou používat tento způsob čištění častěji, než dvakrát do roka.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *