02_citrusy

Jak pěstovat v bytě citrusy

Pěstování citrusových plodů doma v bytě či domě je čím dál tím populárnější. Důvodů je hned několik. Citrusy především přinášejí do interiéru závan exotiky, v době květu dokáží domov nádherně provonět, jsou krásné na pohled a pokud je pěstování dobře vedené, tak se časem objeví i dobře známé chutné a zdravé plody. Pěstování citrusů v domácích podmínkách navíc není ani příliš složité.

Co pěstovat?

Pěstovat lze doma prakticky všechny citrusy, pomeranče, mandarinky či grapefruity. Nejoblíbenějšími citrusy pro pěstování doma jsou však citrony, i proto, že jsou na péči nejméně náročné. Všechny citrusy mají samozřejmě řadu různých odrůd z nichž některé jsou pro pěstování v bytě vhodné více, jiné méně. Jde především o to, aby daná odrůda nebyla příliš náročná na světlo.

01_citrusy

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jaké podmínky citrusy potřebují?

Citrusy potřebují od jara do podzimu pro svůj růst teplotu v rozmezí od 20°C do 25°C. Pro zimní období je potom lepší dopřát citrusům tzv. období vegetačního klidu. Při něm je vhodnější teplota 10°C – 15°C. Po celý rok však citrusy potřebují dostatek světla, alespoň 5 hodin denně. Citrusy dokáží v bytech zimu přečkat i bez odpočinku, pokud po nich ale budete požadovat plody, je třeba jim zimní klid dopřát.

V létě je také třeba citrusy zalévat více než v zimě (vždy odstátou vodou) a podobné je to s hnojením. Citrusy potřebují hnojivo s dostatečně vysokým obsahem železa, naopak by nemělo obsahovat vápník. Nejjednodušší je samozřejmě zakoupit si průmyslové hnojivo určené přímo pro citrusy. Přidat můžete do půdy i menší množství rašeliny.

Jak začít?

Pokud si představujete, že své první citrusy vypěstujete ze semínka, raději na to zapomeňte. Ne snad, že by to nebylo možné, ale je to tak náročné a dlouhé, že není příliš rozumné to zkoušet. Rostliny ze semen navíc budou mít plody až po nějakých 15 letech. Lepší volbou je pěstovat roubované nebo řízkované citrusy, které již plodily.

Při domácím pěstování samozřejmě nemůžete očekávat příliš velkou sklizeň, přesto ale mohou plody vyrůst.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *