Auto v zimě

Mrazy přichází: Jak se starat o auto přes zimu

Ptát se na úvod, jestli máte doma auto, je zřejmě zbytečné. Drtivá většina tuzemských domácností vozem disponuje. Každý motorista také ví, že v zimě je zapotřebí poněkud zbystřit, co se týká provozování i výbavy vozidla. Když přijde mráz, auto by nemělo trpět jak při stání, tak i v provozu. My se v následujících řádcích zaměříme na některé důležité tipy, jež se právě zimního období týkají. Mrazy přicházejí, tak by se vám mohly hodit.

Ochrana v zimě bez garáže, aneb plachta

Nejlepší je samozřejmě mít auto v garáži, kde je chráněné před zimou i sněhem. Jestliže garáž nemáte a auto necháváte venku, určitě zakupte plachtu na auto. Nemusíte se bát, že se vám nalepí na sklo. Většina plachet je nepromokavá. Existují speciální varianty proti námraze, dále plachty jen na boční a čelní skla a takové, které nám pokryjí celé auto. Máme k dostání spoustu účinných prostředků v případě, že vám zamrznou skla na autě. Určitě se nepokoušejte odstranit led ze skla pouze stěrači, jelikož si můžete sedřít nebo úplně poničit gumičky. Proto určitě zakupte nějakou dobrou škrabku. Na trhu je jich spousta. Výborné jsou například variace vybavené gumovou čepelí a smetáčkem.

Škrabka se smetáčkem

Škrabka se smetáčkem: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Ruční brzda, neboli jak neparkovat auto v zimě

Auto by se v zimě při velkých mrazech venku nemělo parkovat se zataženou ruční brzdou. Hrozí její přimrznutí.

Jak chránit auto před solí

Auta jsou v současné době před solí do určité míry chráněna. Ale to nic nemění na tom čas od času spodek auta umýt, a tím se vaše auto zbaví soli a ostatních látek. Mimochodem, péče o spodní stranu auta je hodně důležitá například proto, že špína a sníh mohou zaktivovat rez. Pokud se rozhodnete vozidlo umýt, zkontrolujte si, zda je na to vhodná teplota, a to platí i při mytí auta v myčce. Neměli byste své auto mýt, pokud klesne teplota pod bod mrazu. Jestliže je to opravdu nutné, vezměte své auto na menší projížďku, čímž se alespoň zahřeje a neutrpí teplotní šok. Určitě se auto před zimou pokuste navoskovat, jelikož vosk částečně zamezí ušpinění povrchu a nepoškrábe se tak jednoduše lak.

Auto v zimě

Auto v zimě: Zdroj obrázku Pixabay.com

Rychlé startování je optimální

Určitě nemusíte čekat, než se auto zahřeje, a proto můžete rovnou vyrazit. Tedy v případě, že nemusíte celý vůz škrábat, případně čekat na rozmrazení skel. Rychlý start a odjezd palivo a do jisté míry ochráníte i motor.

Co byste měli mít v autě

Protože nevíte, co se vám na cestě může stát, klidně můžete dostat smyk nebo cokoliv jiného a uvíznete i na několik hodin. Proto byste měli mít v autě dostatečné vybavení na zimu. Typické jsou třeba:

 • dlouhé startovací kabely,
 • zimní pracovní rukavice,
 • vodu a nějaké jídlo,
 • sněhové řetězy a
 • škrabku na okna či smeták na odmetání sněhu.

Sněhové řetězy

Sněhové řetězy: Zdroj obrázku Pixabay.com

Auto pod sněhem: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

2 komentáře

 1. Luděk Odpovědět

  Radek Štěpán
  Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti. Tak by jste se měl věnovat tomu co Vás baví a nepsat o autech. Stačil tento odstavec : ,, Auto by se v zimě venku nemělo parkovat se zataženou ruční brzdou, jelikož by mohla vlhkost zkondenzovat a došlo by k blokaci kol. A to i po uvolnění ruční brzdy. Proto by bylo lepší nechat auto nastartované, a to nejméně na prvním stupni rychlosti. “
  Hlavně poslední věta je kameňák . Hezký den

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *