Tipy na údržbu oken

Okno ve standardním režimu

Ať už máte v domě či bytě starší okna, nebo jste si právě nechali namontovat nová, u všech bez výjimky platí, že je dobré jim občas věnovat trochu času. Údržba oken je ve většině ohledů prakticky stejná nehledě na materiál, ze kterého jsou jejich rámy vyrobeny, pouze dřevěná okna vyžadují zvláštní péči navíc. Projděte si tipy, jak na správnou údržbu oken, díky nimž budou vaše okna nejen lépe vypadat, ale hlavně bezproblémově sloužit po celou svou životnost. Udržovaná okna přispívají k většímu komfortu v interiéru a zároveň pomohou ušetřit vaši peněženku od zbytečně vysokých výdajů za vytápění, případně klimatizování.

Pravidelné mytí oken

Pravidelné mytí oken je prospěšné pro každý typ oken ze všech materiálů. U oken, kterých se mokrý hadr třeba i roky nedotkne, bude mít silné znečištění vliv jak na vzhled, tak může ovlivnit jejich životnost. Zvláště dřevěných oken, jež jsou na degradaci materiálu z důvodu znečištění náchylnější, si musíte všímat.

Čistič oken

Foto: Radek Štěpán 

Seřízení oken

Seřizování oken je činnost, která by se měla provádět jednou ročně. Přispívá k zajištění těsnosti oken a zároveň slouží jako prevence drhnutí při otevírání a zavírání, respektive tento problém vyřešíte, pokud k němu již došlo. Okna se seřizují dotažením těch správných seřizovacích šroubů. Jestliže nemáte s touto prací zkušenosti a chcete si okna seřídit sami, můžete vyzkoušet metodu pokus-omyl, ale jistější je si vzít k ruce návod k obsluze vašeho typu oken. Ten buď dostanete k oknům v papírové podobě, nebo byste ho měli dohledat na internetových stránkách výrobce. V případě drhnutí oken vám návod poradí, jaké šrouby dotáhnout podle toho, v jaké části k drhnutí dochází.

Promazání okenních kování

Když už se pustíte do seřizování oken, rozhodně není od věci při této příležitosti (tedy také jednou ročně) promazat pohyblivé části okenních kování pro hladký chod a rovněž prodloužení jejich životnosti – prach a hrubé nečistoty, které se usazují zejména v pantech a a na kování v horní části okna, totiž pomalu obrušují materiál, což se po letech projeví na funkčnosti kování. Na všechny uzavírací čepy, výklopné nůžky, závěsy, do mazacích otvorů apod. proto naneste malé množství vhodného maziva, ideálně bez obsahu rozpouštědel a pryskyřic. Dobrou a odborníky nejpoužívanější volbou je silikonový olej. Veškeré mazivo, které po aplikaci steče nebo ho omylem nastříkáte mimo, otřete.

Kontrola těsnění

Nejen špatné seřízení oken může být příčinou toho, že vám do interiéru profukuje vítr a zatéká voda. Při údržbě oken kontrolujte také stav těsnění. Bude-li nějaké těsnění poškozené (potrhané, ztrouchnivělé či ztvrdlé), je nutné ho vyměnit. Vrátit těsněním oken ztracenou pružnost se někdy podaří s pomocí silikonového oleje.

Ošetření dřevěných oken

Roli při údržbě oken hraje to, ze jakého materiálu jsou vyrobeny jejich rámy. Hliníková a plastová oknaplastová okna mají oproti oknům s dřevěným rámem nižší nároky na údržbu. V případě dřevěných oken je životnost výrazně ovlivněna povrchovou úpravou rámů a právě tu je třeba v rámci pravidelné údržby podporovat. Aplikace ochranného nátěru se provádí už v rámci výroby, ale jak je známo, tato ochrana bez pomoci nevydrží věčně.

Okno

Foto: Pixabay

Aby dřevěná okna zůstala co nejdéle v perfektní kondici z estetického i funkčního hlediska, měli byste dbát doporučení, že se mají dvakrát ročně ošetřovat speciálním balzámem. Balzám vytvoří na rámech oken novou ochrannou vrstvu, která zvýší odolnost dřeva vůči povětrnostním vlivům a UV záření. K delší životnosti oken přispívá schopnost balzámu uzavírat mikrotrhlinky v původní lazuře.

Kdy vyměnit stará okna za nová?

Jsou vaše okna v takovém stavu, že už je žádná údržba nezachrání? Nebo vypadají na pohled stále ještě dobře, ale jejich izolační vlastnosti se ani zdaleka nevyrovnají moderním oknům? Je na čase začít přemýšlet o pořízení nových oken. Na oknech se nevyplatí šetřit, nekvalitní okna vás v důsledku obvykle vyjdou dráž kvůli vyšším nákladům na energie a nutnosti jejich dřívější výměny. Neuděláte chybu, když vyberete okna od nějakého známého výrobce. Osvědčená jsou například česká okna Vekraokna Vekra, nabízející skvělé technické parametry i prémiový vzhled.

Nakonec nezapomeňte na to, že ani ta nejlepší okna nebudou uspokojivě sloužit, pokud budou špatně nainstalovaná. Okna nestačí jen nějak zasadit do připraveného stavebního otvoru, a proto je nejlepší využít služeb zkušených odborníků na montáže okenmontáže oken, kteří navíc poskytují na kvalitu své práce záruku.

Zdroje info: estav.cz, kwfenster.cz, vekra.cz

Náhledové foto: Radek Štěpán

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.