Jak vyzkoušet před výsevem klíčivost semen? Jednoduše

semena

S příchodem jara se všech nadšených pěstitelů pravidelně zmocňuje touha vysázet „nový ročník“. Pokud ale chcete použít zásoby semen, které máte z dřívější doby, vyplatí se posoudit, zda si pořád udržela klíčivost. A mnohdy to platí i o těch nových, které si domů přinesete v papírovém sáčku, kde semínka strávila třeba velmi dlouho.

Test klíčení semen

Kvalitu klíčivosti semen si můžete vyzkoušet i v obyčejné misce, při pokojové teplotě a u vás doma. Je to snadné. Savý papír či vatu navlhčete a rozložte na misku nebo na talíř. Položte na ně ve dvou řadách semena. Ty musí mít mezi sebou dostatečné rozestupy, protože některá z nich brzy nabobtnají, a významně zvětší i svůj objem.

Aby vám semena úplně nevyschla, můžete je překrýt například mikrotenovým sáčkem. Všeobecně je známo, že semena některých druhů klíčí poměrně rychle, zejména u druhů jako jsou třeba brukvice. U ředkviček, nebo řeřichy počítejte s naklíčením semen asi tak do týdne, u teplomilných druhů je třeba počítat s vyklíčením semen ještě o něco později.

Doba klíčení bude vždy záviset i na okolní teplotě. Papriky, nebo rajčata vyžadují teploty nad 25 stupňů Celsia. S klíčením u paprik nebo rajčat počítejte s dobou 10-14 dní. Z běžné zeleniny klíčí nejdéle mrkev nebo petržel, a to až několik týdnů nebo dokonce měsíc.

semena

Foto: Pixabay

Jak klíčení vyhodnotit?

Semena, která správně vyklíčí mají zdravý klíček nebo děložní lístky. Semena, která nenaklíčila, zůstávají beze změn. Nepozorujeme-li u semen změnu, počítáme je tedy mezi ty, které neklíčí. Také pokud se na semenech objeví plíseň, nelze je považovat za úrodná, tedy klíčící.

Klíčivost se vždy vyhodnocuje podle úspěšně naklíčených v poměru k celkovému počtu semen. Pokud máte dost osiva, použijte k vyhodnocení alespoň 100 semen, aby byl test statisticky vyhodnotitelný. Pokud se jich ujme alespoň polovina, máte padesátiprocentní úrodnost v klíčení.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zahrada/domaci-semenareni-v-lednu-zkousime-klicivost.html

https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/semena-urychlit-kliceni-test-klicivosti-informace-na-obale

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.