Tipy na půdokryvné rostliny, se kterými efektivně nahradíte trávník

S půdokryvnými rostlinami vytvoříte krásné zákoutí, které bude vyžadovat zpravidla ještě menší údržbu v porovnání s trávníkem. Kromě toho jde mnohdy o více ekologickou volbu, za kterou vám poděkují i živočichové z vaší zahrady. Podívejte se na několik vhodných druhů půdokryvných rostlin, které stojí za to vyzkoušet pro ozvláštnění vaší zahrady.

Vhodný typ půdokryvné rostliny

V rámci půdokryvných rostlin, které mají schopnost růst tak, aby efektivně zakryly volnou půdu, můžeme najít celou řadu nejrůznějších rostlin. Ty je možné dále rozdělit na letničky, trvalky, ale i například dřeviny. Dopředu si tak promyslete, co od takové rostliny očekáváte. Jestli ji chcete jenom jako letničku, kterou bude nutné na jaře obnovit, nebo spíše trvalku, která si volně poroste bez problémů i několik let.

Výběr podle konkrétní lokality

Dále je důležité zvážit, jestli máte lokalitu, kam hodně svítí slunce, nebo hledáte spíše rostliny do stínu. Ovlivní to totiž množství druhů, ze kterých budete mít na výběr. Pečlivě si tak promyslete, na jakou světovou stranu budete půdokrovynou rostlinu sázet. Důležitá je i správná příprava stanoviště, kdy je dobré půdu prokypřit a přidat kompost či trochu kvalitního substrátu.

Barvínek nebo břečťan na stinná místa

Na stinných místech trávník zpravidla příliš neprosperuje, protože ho vytlačuje mech a další nežádoucí rostliny. Lepší variantou tak bude výsadba barvínku menšího. Ten ve stínu velmi dobře roste a kromě svých sytě zelených listů nabídne i jemné modrofialové kvítky, které působí dekorativním dojmem. Dobrou volbou může být i břečťan, přísavník, zběhovec nebo svída kanadská.

Foto: Pixabay

Druhy půdokryvných rostlin vhodných na slunné stanoviště

Pokud chcete osázet plochu umístěnou na světlém slunném stanovišti, budou se vám hodit hlavně následující druhy. Skvělou volbou je například mateřídouška, která krásně voní a láká opylovače. Díky své nenáročnosti jsou oblíbené rozchodníky, u kterých narazíte na celou řadu různých druhů a typů. Oblíbený je i jalovec polehlý nebo skalník, který vytváří drobné bílé kvítky.

 

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/pudokryvne-rostliny-nahradi-travniky-vsude-kde-nechcete-o-plochy-pecovat-30810.html a https://www.magazinzahrada.cz/pudopokryvne-rostliny-ktere-se-vam-budou-hodit/

Náhledové foto: Pixabay