Je na místě bát se požárů elektromobilu v garáži?

garáž

Elektromobilita je heslem, které dnes hýbe světem. Elektromobily mají jistě své výhody, stejně jako nevýhody. Jednou z nich je, že pokud začnou hořet, je zle. Uhašení elektromobilu vyžaduje obrovské množství vody a trvá hodiny či dokonce dny. Není proto divu, že se mnoho lidí ptá, zda je pro jejich dům bezpečné, pokud v jeho útrobách zaparkují elektromobil.

Hoření a hašení elektromobilu

V první řadě je třeba upozornit, že elektromobily nehoří častěji než auta s benzínovým motorem, a ani nejsou při požáru více nebezpečné než auta se spalovacím motorem. Mnohem důležitější je, že každý z nich vyžaduje jiný tip na hašení. U elektromobilů se využívá např. specializovaná plachta, která prakticky znemožní přístup vzduchu, tím se sníží šíření ohně, ale samotné uhašení trvá i s ní ještě několik hodin.

Tato speciální pokrývka na auto proti ohni snese teploty až do 1300 stupňů. Díky vysoké odolnosti je velkým pomocníkem u požárů elektroaut. Není však finálním řešením problému. O dalších metodách hašení elektroaut se stále ještě spekuluje. Požár baterie je velmi problematický a ani hasičské sbory nemají v jejich hašení ještě úplně jasno.

parkoviste

Foto: Pixabay

Elektromobil v garáži

Vzhledem k výše uvedenému je požár elektromobilu v garáži skutečně rizikem. I proto v některých zemích elektromobily do garáží nesmí. Požární předpisy se teprve tvoří, a tak je omezován i vjezd elektromobilů do garáží.

Výše uvedené se samozřejmě týká velkých veřejných garáží. Mluvíme-li o garáži u rodinného domu, je situace úplně jiná. V takovém případě je důležitější jiná věc: vznícení elektromobilů je extrémně vzácné a v porovnání s požáry benzínových motorů jsou na tom dokonce lépe.

Takže i když s elektromobilem nebudete možná smět do některých garáží, dát ho do té své se bát opravdu nemusíte.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/elektromobil-pozar-20220113.html

https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/parkovani-elektromobilu-se-muze-prodrazit-hrozi-prestavby-garazi-i-nakladnejsi-nove-domy-1386814

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.