Naučte se, jak správně zvládnout letní řez třešní a višní

Letní řez peckovin patří mezi důležitá opatření pro podporu zdraví stromu a zvýšení tvorby plodů v následujících letech. Platí to i pro třešně a višně, které bez správného zákroku mohou zbytečně přerůstat, což může vést až k lámání větví a vzniku prasklin, které mohou být vstupním bodem pro choroby. Podívejte se na praktický návod, jak si co nejlépe poradit s letním řezem višní a třešní.

Ideální termín pro letní řez

U třešní a višní záleží na tom, o jakou odrůdu se jedná. Letní řez se totiž provádí po sklizni, takže v případě raných odrůd můžete mít hotovo do poloviny června, ale u pozdnějších odrůd může být ideální doba k řezu až v červenci. Nejzazším termínem pro řez by však měl být srpen. Více pozdní ošetření stromům neprospívá a může negativně ovlivnit jejich zimovací schopnosti. Při řezu dodržujte čistotu práce, kdy používejte zásadně čisté nůžky a větší rány ošetřete tmelem či štěpařským voskem.

Letní řez třešní

Při řezu třešní s zaměřujeme hlavně na jednoleté výhony, které rostou špatným směrem nebo jsou příliš dlouhé. Protože však bývá koruna třešní obecně spíše řidší, nebývá potřeba nijak výrazný a radikální řez. Jednoleté výhony jen mírně zkrátíme. Více můžeme ošetřit takové části, které jsou nepřiměřeně dlouhé a rostou pouze vzpřímeně. V některých případech je na místě odstranění celého jednoletého výhonu. Pryč dejte také větve silněji poškozené nebo uschlé.

Foto: Pixabay

Prořezání višní

V porovnání s třešněmi je v případě višní více typická hustší koruna s bohatším růstem jednoletých výhonů. A to znamená i větší zásah při letním řezu. Odstraňte slabé jednoleté výhony, které rostou směrem dovnitř. Prosvětlení koruny je totiž důležité z toho důvodu, aby ostatní větve nezačaly prosychat. Zkracování větví je klíčové v rámci tvarování koruny, kterou je dobré u višně směřovat více do šířky s dostatečným vnitřním prostorem. Opět platí, že pryč musí větve jakkoliv poškozené, napadané či uschlé.

Zdroj: https://izahradkar.cz/zahrada/ovoce/peckoviny/letni-rez-broskvone-merunky-slivone-tresne-visne-mandlone/ a https://www.bydlimenazahrade.net/l/jak-na-spravny-rez-tresni-a-visni/

Náhledové foto: Pixabay