Tipy na nejlepší pnoucí pokojovky pro vytvoření domácí džungle

Pokojové rostliny jsou oblíbeným doplňkem do domácností po celém světě. Vyžadují relativně nanáročnou a snadnou péči, a přitom mohou poskytnout krásnou dekoraci a čistý vzduch. Pokojové rostliny se vyznačují svou nenáročností a snadnou údržbou, což jsou důvody, proč jsou tak oblíbené. S jejich pomocí můžete i vytvořit velmi jedinečný interiér. K tomu se báječně hodí druhy pnoucích pokojovek. Podívejte se, jaké jsou na pěstování nejjednodušší.

V čem vynikají pnoucí pokojové rostliny

Mezi některé z nejpopulárnějších pokojových rostlin patří pnoucí rostliny. Jsou to druhy, které rychle rostou a jsou snadno pěstovatelné bez žádných speciálních potřeb. Tyto rostliny jsou ve skutečnosti velmi univerzální a mohou být pěstovány v mnoha různých typech pokojových prostředí, včetně místností s mírným rozptýleným světlem, takže se báječně hodí pro zařízení obývacího pokoje, ale třeba i pracovny nebo kuchyně.

Kam pnoucí pokojovky umístit a jak se o ně starat

Pnoucí rostliny mohou být pěstovány v květináčích zavěšených na strop, do speciální konstrukce na stěnu, nebo třeba na okno. Kromě toho mohou vyrůstat ze zcela normálního květináče umístěného na polici nebo třeba ve vhodném držáku na zemi. Tvarujete a připínáte až jednotlivé šlahouny, které z rostliny vyrůstají. Pnoucí rostliny potřebují mírnou zálivku a mírné osvětlení. Kromě toho je třeba je občas prořezávat, aby byly zdravé a silné. Je také důležité, aby se pravidelně hnojily.

Tři nejvhodnější druhy pnoucích pokojových rostlin

A že nevíte, jaký druh pokojové rostliny vybrat, aby splňoval nároky na relativně snadnou péči v kombinaci s efektním popínavým růstem? Podívejte se na tři nejlepší možnosti vhodné i pro naprosté začátečníky v pěstování.

Nenáročná voskovka

Jednou z prvních voleb může být voskovka s latinským názvem Hoya carnosa, která díky sukulentním listům dokáže prominout i zapomenutou zálivku. Poměrně snadno kvete zajímavými voskovitými květy. Pnoucí větve se mohou i efektně tvarovat do kruhu či na jinou pnoucí oporu.

Foto: Unsplash

Rychle rostoucí šplhavnice

Jestli chcete rostlinu, která při prvním pohledu dává jasný dojem útulného pralesa, zvolte šplhavnici. Přirůstá poměrně rychle a při zasazení do dobrého substrátu s propustnou drenáží odpustí i nějaké ty chyby v zálivce. Stanoviště vyžaduje světlé, ale klidně i v polostínu. Pnoucí šlahouny můžete upnout například po stěně, čímž vznikne doslova živá dekorace.

Šplhavý fikus

Třetí možností je specifický pnoucí fíkus s latinským názvem Ficus pumila. Má zajímavě zvlněné listy a jeho stonky se dají efektně tvarovat. Jen počítejte s tím, že neporoste tak rychle jako například šplhavnice. Zároveň vyžaduje i trochu zkušenější ruku při zálivce.

Zdroj: https://living.iprima.cz/bydleni/7-popinavych-pokojovych-rostlin-ktere-potesi-i-nezkuseneho-pestitele a https://www.ireceptar.cz/zahrada/popinave-pokojove-rostliny-30001015.html

Náhledové foto: Unsplash