Rez se lehce usadí kdekoliv. Jak se jí zbavit?

starožitnosti

Rzi, která se snadno usazuje nejen na kovových předmětech, se snadno zbavíte s pomocí několika málo základních ingrediencí, které máte doma. Tak proč utrácet za drahé prostředky? Jak si vyrobit účinný domácí odrezovač?

Rez v domácnosti

Nejčastěji můžeme rez vidět na kovových předmětech, rozhodně se ale neusazuje jen na starých předmětech, které již něco pamatují. Rez můžeme ale objevit prakticky kdekoliv, třeba v koupelně, kde se voda vyskytuje logicky nejčastěji. Vzniku rzi přitom zabráníme docela snadno: aby se dál nešířila, je potřeba všechny kovové předměty držet co nejdál od kontaktu s vodou a vysokou vlhkostí. Zajímavější otázka však je, jak se rzi zbavit.

příbor

Foto: Pixabay

Boj se rzí

Pokud již nějaké vaše kovové předměty rez „chytly“, neváhejte je vyčistit podomácku připravenou pastou. Tu snadno připravíte pomocí jedlé sody a vody v poměru 1:3. Zrezlé staré příbory nebo jiné kovové předměty vyčistěte pomocí této pasty a abrazivní houbičky. Pastu na příbory naneste a nechte ji chvíli působit. Poté předměty opláchněte pod teplou vodou, usušte je do sucha a uložte je do sucha. Tak snadné to je.

Jak se zbavit rzi na vašem oděvu i v koupelně?

Může se stát, že se rez dostane na vaše oblečení. V takovém případě na skvrněnou mapu nakapejte citronovou šťávu a posypte jí větším množstvím soli. Nechte přípravky chvíli působit. Oblečení poté vyperte obvyklým způsobem.

Stejně tak můžete postupovat i v případě, že se vám rez objeví na umyvadle nebo kdekoliv jinde v koupelně. Pro silnější efekt si vezměte na pomoc ještě ocet, který rez také dobře pustí.

Pokud se vám nepodaří odstranit rez pomocí těchto prostředků, nebo nebudete mít některý z uvedených přípravků doma, můžete nad rzí vyhrát i s obyčejnou Coca-Colou. Ta obsahuje kyselinu fosforečnou, která rez také poměrně dobře rozpustí.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/nevite-si-rady-se-rzi-vyrobte-si-domaci-odrezovac-20230123.html

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-odstranit-rez-30001122.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.