Tipy, jak si zařídit ideální pracovní kout

Pracovna

Dnes si povíme něco o tom, jak si ideálně zařídit pracovnu či pracovní kout a na co všechno nezapomenout. Možná se u vás doma kvůli home office a pandemii koronaviru objevily improvizované pracovny. Pokud však chcete, aby se vám zde dobře pracovalo a abyste také seděli a pracovali zdravě, zkuste využít tyto rady.

Zdravá záda a sezení

Nejprve si řekneme něco o sezení ve vašem pracovním koutě. Trávíte zde dlouhé časové úseky, proto není kuchyňská židle ideální a měli byste investovat do židle kancelářské. Kvalitní židle vám poskytne podporu zad a paží a také vám umožní si zdravě uložit nohy pod stůl či ruce na klávesnici či pracovní plochu. Předejdete tím zánětům šlach a svalů či syndromu karpálního tunelu či bolestí krku.

Jak v pracovně správně sedět

Správný sed, kterého byste měli docílit zvolením správného nábytkusprávného nábytku jeho vzájemné polohy, vypadá tak, že máte obě nohy na zemi, přičemž jsou celým chodidlem opřené o podlahu. Nohy mějte rozkročené na šířku pánve. Kotníky, kolena i kyčle by měly svírat pravý úhel.

Kancelář

Foto – Shutterstock

Správné osvětlení

Další důležitou věcí je osvětlení. Pracovní stůl mějte v blízkosti okna či v takové části místnosti, která je nejvíce osvětlena. Dostatek slunečního svitu vám pomáhá s psychikou a vylučuje pocity stísněnosti. Určitě je také dobré nespoléhat se jen na centrální světlo a investovat do stolní nebo stojací lampy.  Lampu pak umístěte na tu stranu, kde nemáte svou dominantní ruku. Praváci tedy nalevo a leváci napravo. Vyhnete se stínění si. Nejlepší volbou ohledně lampy je ta s kloubovým systémem. Můžete totiž měnit polohu lampy a tím i intenzitu svitu.

Odhlučnění pracovny

Další věcí je, jak se plně soustředit na práci. Je-li pracovna či pracovní kout v domácnosti, stane se, že budete často rozptylováni. Právě proto je důležité odhlučnění vašich pracovních prostor. Pokud se domníváte, že příčka mezi domácností a pracovnou je dostatečně silná, avšak pořád slyšíte hluk z ostatních místností, pak na 90 procent mohou za špatnou zvukovou izolaci dveře. Buď může být chyba ve dveřích samotných, nebo v jejich montáži. Pokud jsou dveře osazeny tak, že je mezi zárubní a stěnou mezera, pak lze tento problém řešit tak, že se odkryjí obložky dveří a vypěníte tyto vzduchové mezery.

Zdroj: https://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/clanek/pet-tipu-pro-idealni-pracovni-kout-40369431

Náhledové foto – Pixabay

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.