Kamna

Teplovzdušné vytápění: Výhody a nevýhody

S příchodem zimy se váže i topení. S rozvojem technologií však klasická dříve běžně používaná kamna ztratila u lidí zájem. Dnes, ale kvůli ekonomickým a estetickým důvodům dostala kamna zase na scénu a na trhu najdete mnoho typů i nejrůznějších značek. Stále oblíbenějšími jsou ta teplovzdušná kamna, o kterých bude v dnešním článku řeč.

Výhody teplovzdušných kamen

V případě klasických kamen se okolní prostor ohřívá sáláním. To má, ale řadu nevýhod, zejména nižší účinnost, nerovnoměrné prohřívání místností a také menší tepelnou pohodu. Na druhé straně u teplovzdušných kamen ohřívání funguje jinak. Vzduch se ohřívá mezi dvojitým opláštěním v mezeře a ohřátý vzduch stoupá ven, nasává se tak chladných vzduch z nižších částí místnosti. Teplovzdušná kamna mají tak řadu výhod, jako je například vysoká účinnost, rovnoměrné prohřívání místnosti nebo rychlý náběh výkonu. Jako všechno i tento druh kamen má jistou nevýhodu.  Teplovzdušná kamna neakumulují teplo, takže je potřeba vyřešit stavbu tak, aby stěny místnosti fungovaly jako akumulátor a navíc byly z vnějšku izolovány.

Kanadský trend

Jedna ze svérázných aplikací teplovzdušného vytápění známá pod názvem bullerjan neboli free- flow pocházející z Kanady má podobu válce. Ten je sestaven z dvou řad ocelových a ohnutých trubek, které jsou postaveny střídavě proti sobě. V přední části tohoto válce jsou dvířka s regulační klapkou, vzadu se zase nachází kouřovod. Samotné trubky pak slouží jako teplovzdušný výměník.  Spodními konci nasávají vzduch studený a těmi horními vzduch teplý. Největší výhodou toho typu je možnost přikládání i dlouhých polen, takže předejte složitému řezání a navíc tyto kamna vydrží dlouho hřát a bez přikládání.

Širší využití

Princip teplovzdušného ohřevu vzduchu se využívá dnes i ve spoustě krbových vložek, hlavně u dvouplášťových. Od jiných typů kamen, mají tu výhodu, že je snadněji začleníte do interiéru a to díky obezdění. Obezdění je také možné u kamen typu free flow či v případě, že chceme vytápět více místností.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *